Pripravilo ju Múzeum telesnej kultúry spolu s mestom Kremnica a Slovenským lyžiarskym zväzom. Podľa riaditeľa Slovenského lyžiarskeho zväzu Petra Kostíka je to príspevok k 90. výročiu organizovaného lyžovania na Slovensku, ktoré si pripomíname celý tento rok.
Lyžiarske múzeum v Kremnici existovalo už v minulosti, neskôr ho však zrušili. Až novootvorená expozícia dáva komplexný pohľad na dejiny lyžovania. Začiatky siahajú až k staroveku, keď si lovci obaľovali chodidlá slamou a kožou zvierat, aby sa nezabárali do snehu. Vyvinuli sa tak snežnice.
Najstaršie nálezy pochádzajú spred päťtisíc rokov z Fínska a Švédska. Lyžiari používali iba jednu palicu, aby v druhej ruke mohli držať zbraň. Za začiatok športového lyžovania sa považujú preteky, ktoré sa konali v roku 1843 v nórskom Tromse.
Odborníci predpokladajú, že na Slovensku sa prvé lyže objavili v roku 1865. Z Nórska ich priviezol lekárnik Koraidesz a vystavil vo svojej lekárni. Lyžiarske strediská vznikali postupne vo Vysokých Tatrách, Liptovskom Mikuláši, Kremnici a Banskej Bystrici. Do druhej svetovej vojny bývali lyže zhotovené zväčša z jedného kusa dreva, koncom 20. rokov sa začali používať aj oceľové hrany. Neskôr pribudlo legendárne viazanie Kandahár.
Podľa komisára expozície Igora Machajdíka sa bude výstava priebežne dopĺňať o nové exponáty. Jedno z podlaží výstavy je venované monotematickej téme - 30. výročiu Bielej stopy SNP. V skratke je prierezom úspechov našich lyžiarov od Sonntaga po Zuzulovú. Je predpoklad, že expozícia sa stretne s ohlasom lyžiarov, ktorí do mesta prichádzajú. Sídli totiž v tej istej budove ako mestské informačné centrum, ktoré denne navštívia desiatky turistov z domova a zo zahraničia.