
Odborári protestovali proti zmenám v Zákonníku práce pred ministerstvom sociálnych vecí. Minister Ľudovít Kaník bral spočiatku ich protest športovo, neskôr sa ohradil proti vulgárnostiam. FOTO SME PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Minimálnu mzdu (dnes 5570 korún) často oficiálne dostávajú aj ľudia, ktorí by ju zo zákona mali mať vyššiu.
Kto má niekoľko ročníkov strednej školy a pracuje na pozícii, kde sa vyžaduje istá samostatnosť a myslenie, mal by mať podľa Zákonníka práce plat najmenej 7798 korún. Vysokoškolsky vzdelaný človek, ktorý tvorivo rieši úlohy, riadi ľudí a nesie za nich zodpovednosť, by mal mať plat aspoň 11 140 korún.
Ministerstvo práce pripravuje novelu Zákonníka práce, ktorá paragraf o rôznych výškach minimálnej mzdy vypúšťa. „Riešiť mzdové otázky zákonníku neprislúcha,“ povedal hovorca ministerstva Martin Danko. V zákonníku zostane len veta, že zložitejšia práca má byť odmenená vyššie ako jednoduchá.
Zatiaľ však tento paragraf stále platí, hoci sa nedodržiava. „Hľadala som si zamestnanie ako kaderníčka. Všetci zamestnávatelia mi ponúkli len minimálny plat s tým, že načierno mi dajú viac,“ hovorí vyučená kaderníčka Hana K.
Minimálnu mzdu zákon povoľuje len pre tých, ktorí robia pomocné práce a majú len základnú školu.
Hana K. by mala podľa zákona dostať najmenej 1,2-, možno až 1,4-násobok. Lenže keď odmietla podpísať plat vo výške minimálnej mzdy, zamestnávateľ stratil záujem.
Zamestnávatelia sa snažia ušetriť na odvodoch za zamestnanca. „Koeficienty boli do zákonníka zaradené najmä na ochranu zamestnancov v malých podnikoch, v súkromných firmách, ktorí nie sú chránení nijakou kolektívnou zmluvou,“ hovorí Miroslav Mačuha z ministerstva práce. Mali zabezpečiť, aby napríklad upratovačka a majster mali rôzne platy.
Zamestnávateľ, ktorý dáva ľuďom menej, ako im patrí podľa zákonníka, môže dostať pokutu. Pri kontrolách však inšpekcia práce tieto veci nesleduje. „Nerobili sme osobitné kontroly len v tejto oblasti. Vyšetrujeme podnety a sťažnosti, ale takýto sme nemali,“ povedal Emil Pastucha z Národného inšpektorátu práce. Do akého stupňa je zamestnanec zaradený, závisí od zamestnávateľa a kontrola je podľa Pastuchu problematická.
BARBORA TANCEROVÁ
Čo hovorí dnešný Zákonník práce Sumy pre vzdelanejších či zodpovednejších pracujúcich vyplývajú zo stupňov náročnosti a charakteristík pracovných činností, ktoré obsahuje Zákonník práce. K charakteristikám prideľuje koeficient, ktorým sa vynásobí minimálna mzda - tak sa určí najmenší plat, ktorý pracovník môže dostať.
Kto je ukrátený
Ak by sa platy prísne riadili Zákonníkom práce, aj začínajúci učitelia by mali mať 10 026 korún, pretože spravidla majú ukončené magisterské štúdium a ich práca vyžaduje vysokú duševnú námahu. Pre učiteľov a zdravotníkov však platia tabuľky v zákone o verejnej službe - podľa nich je dnes nástupný plat kvalifikovaného učiteľa 8910 korún.
Charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest
Prvý stupeň náročnosti: výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov. Spravidla postačuje základná škola a inštruktáž, zaučenie alebo zaškolenie.
Šiesty stupeň náročnosti: tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi, s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb. Spravidla sa vyžaduje doktorandské štúdium skončené obhajobou dizertačnej práce.
Zdroj: Zákonník práce