BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster sa včera vybral do brazílskej divočiny. Tesne predtým v Sao Paule podpísal zákony, ktoré parlament schválil na poslednej schôdzi.
Zákony, čo mu doručili ďaleko od domova, sa určitým skupinám nepáčili natoľko, že ho vyzvali, aby ich nepodpísal. Medzi ne patril aj zákon o samosprávach vyšších územných celkov, ktorý uzákonil osem samosprávnych krajov. Podľa neho Spiš nebudú spravovať len dva rôzne krajské úrady (ako doteraz) ale aj dve rôzne regionálne samosprávy (so sídlom v Košiciach a Prešove).
Miestne organizácie KDH na Spiši dúfali, že Schuster vypočuje ich výzvu a zákon vráti do parlamentu, aby sa tak otvorila možnosť zákon revidovať.
Rozplynuli sa aj nádeje Maďarov, že parlament by sa znova zaoberal zákonom o voľbách do regionálnych samospráv, ktorý zavedením druhého kola pri voľbe predsedu samosprávneho kraja výrazne znížil šance maďarských kandidátov.
Rudolf Schuster nepočul ani výzvu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho. Toho šokovala výsledná podoba zákona o štátnej službe. Pozmeňovacie návrhy totiž znížili rozsah výhod, ktoré všetci štátni úradníci dostanú len preto, že sú štátnymi úradníkmi. Naopak, rozšírili sa možnosti odmeňovať schopných úradníkov. Magvaši pokladá za diskrimináciu, že štátni úradníci nebudú v niektorých oblastiach lepšie zabezpečení ako obyčajní pracujúci tak, ako je to u vojakov, policajtov, colníkov a iných špeciálnych skupín zamestnancov v štátnej službe. Hoci prezident zákon podpísal, Magvaši je odhodlaný pre úradníkov vydobyť ďalšie výhody formou novely zákona.
Zákon o verejnej službe sa zasa nepáčil samosprávam. Tie za diskrimináciu pokladali, že štátny úradník bude mať väčšie výhody ako úradník v samospráve.
Na nový Zákonník práce hromžili odbory. Ich postavenie síce posilnil, ale nie tak, ako dúfali.
Odvčera prezident v Brazílii dovolenkuje. Plní sľub svojim deťom, že spolu navštívia neporušenú brazílsku prírodu.
PETER KUNDER, sita