
Obyvateľ Gazy si prezerá trosky svojho domu zničeného pri víkendovej akcii izraelskej armády. FOTO - ČTK/AP
GAZA - Izraelská armáda od soboty podnikla dve operácie v pásme Gazy, odkiaľ sa jej vojaci v nedeľu ráno napokon stiahli. Druhá nočná operácia bola najrozsiahlejšou jednorazovou akciou proti Palestínčanom od roku 1994, tvrdia agentúry. Desiatky tankov podporované bojovými vrtuľníkmi zanechali po sebe niekoľko zbombardovaných domov a o život prišlo 12 Palestínčanov.
Minister obrany Šaul Mofaz akciu charakterizoval ako odvetnú operáciu po tom, že bolo z pásma Gazy smerom na izraelské mesto Sderot v piatok vystrelených 10 rakiet typu Kásam. Permanentné obsadenie pásma Gazy, podobné tomu, čo Izrael v lete minulého roku podnikol v druhej časti palestínskej autonómie na západnom brehu Jordánu, ostáva podľa Mofaza stále v hre.
„Najprv sme zasiahli proti sektoru okolo Bajt Hanúnu, odkiaľ boli na izraelské územie vypálené rakety typu Kásam. Potom sme operovali proti teroristickým infraštruktúram v Gaze, kde sa tieto rakety vyrábali,“ povedal Mofaz. Išlo o dve metalurgické dielne v Gaze, podľa Palestínčanov sa tam však vyrábali kontajnery na odpadky.
Svedkovia hovorili o explóziách a prestrelkách, mešita vraj vyzývala cez amplióny miestnych obyvateľov, aby sa postavili na odpor. Armáda vnikla hlboko do pásma Gazy. Vojaci prehľadali niekoľko budov, strechy domov obsadili ostreľovači. Pri prvej sobotňajšej akcii vojaci vyhodili do povetria štyri mosty spájajúce dedinu Bajt Hanún s mestom Gaza, potom sa stiahli. Z nej boli údajne rakety na izraelské územie odpaľované.
K operácii došlo niekoľko dní pred utorkovými izraelskými parlamentnými voľbami. Premiér Ariel Šaron niekoľko hodín pred akciou vyhlásil, že pokiaľ ide o bezpečnosť Izraela, „nebude uzatvárať kompromisy“. Mofazovým prostredníctvom okrem toho dal najavo, že dotiahne vojenské akcie proti Palestínčanom do obsadenia posledného územia, ktoré armáda ešte neprečesala v pátraní po teroristoch. Gaza je tradičnou baštou skupiny Hamas. V obavách pred vysokým počtom obetí na tomto husto osídlenom mieste sa k tomu doteraz Izrael neodhodlal. Šéf ľavicovej strany práce Amram Micna s ním chce vo voľbách súperiť ponukou na okamžité obnovenie rokovaní s Palestínčanmi.
Na palestínskej strane sa ozvali hlasy, že za víkendové obete „potečie izraelská krv“. Niekoľko hodín po odchode vojakov z Gazy na sídla v južnom Negeve opäť dopadli rakety Kásam.
Utorkové hlasovanie sa uskutoční za mimoriadnych bezpečnostných opatrení, západný breh aj pásmo Gazy sú už od včerajšieho poludnia hermeticky uzavreté a ostane to tak až do sčítania hlasov. Podľa Mofaza sa palestínski extrémisti pokúsia narušiť priebeh hlasovania. Vnútri Izraela rozmiestnia 25.000 vojakov a policajtov.
Včera sa palestínski radikáli pokúsili o atentát pri dedine Chadir neďaleko Betlehema - nálož odpálili na chrbte osla. Cestujúci neďalekého autobusu, ale ani nikto ďalší, neutrpeli zranenia.
(čtk, reuters, kl)