
Práca inšpektorov v Iraku dnes vyvrcholí odovzdaním správy pre OSN.
FOTO - REUTERS
DAVOS, BAGDAD - Správa inšpektorov na záver ich misie v Iraku, ktorú dnes predložia BR OSN, nesľubuje žiadne prekvapenia, nejasný však ostáva ďalší scenár. USA síce neochvejne tvrdia, že zaútočia aj bez medzinárodnej podpory, „keď to bude jediná cesta na odzbrojenie Iraku“, spolu s Britániou však pripúšťajú, že inšpekcie budú ďalej pokračovať. Minister zahraničia Colin Powell sľúbil, že Bushova vláda správu starostlivo vyhodnotí.
Pre Washington je však súčasná situácia v Iraku „neúnosná“. „Chýbajúca pluralita nemôže ospravedlniť nečinnosť,“ vyhlásil Powell počas ekonomického fóra v Davose.
Dodal, že USA sa s vyhlásením vojny neponáhľajú a sú pripravené inšpektorom poskytnúť ešte čas. Americký prezident George Bush nevyužije na vyhlásenie vojny svoj tradičný prejav o stave únie, ktorý prednesie v utorok vo Washingtone. Minulý rok sa v ňom Bush zmienil o svetovej osi zla.
Inšpektori tvrdia, že by potrebovali ešte niekoľko mesiacov, Washington spolu s Londýnom by však pristali len na niekoľko týždňov.
Švajčiarsko sa ponúklo, že poskytne územie svojho neutrálneho štátu na rokovania medzi USA a Irakom, podobne ako pred vojnou v Perzskom zálive. V roku 1991 sa v Ženeve zišli ministri zahraničia USA a Iraku James Baker a Tárik Azíz. Američanom sa však vtedy nepodarilo presvedčiť Irak, aby stiahol svoje jednotky z Kuvajtu, a krátko potom sa začala vojna v zálive.
Inšpektori OSN odložili vypočúvanie troch irackých vedcov. Všetci traja vedci požiadali, aby boli pri vypočúvaní prítomní aj predstavitelia Iraku, čo inšpektori odmietajú. Podľa USA sa iracké vedenie vyhrážalo vedcom popravou, ak nebudú vypovedať len naučené odpovede, a preto trvajú na prítomnosti Iračanov pri výsluchu. Podľa AP sa jeden Iračan dostavil do hotela Haját na vypočúvanie a po 90 minútach budovu opustil. Ostáva však nejasné, či ho inšpektori vypočuli. Bagdad odovzdal OSN zoznam 500 mien vedcov, ktorí boli v minulosti zapojení do zbrojných programov. Ani jeden z desiatky, na ktorú sa obrátili inšpektori, však nechcel vypovedať „medzi štyrmi očami“.
Neúspešné vypočúvanie vedcov je jedným z irackých prehreškov počas inšpekcií a za poľutovaniahodné to včera označil aj šéf MAAE Muhammad Baradaj. Vo všeobecnosti však dnešná správa inšpektorov bude konštatovať, že Bagdad spolupracoval, aj keď nie perfektne.
„Dúfam, že naša správa umožní medzinárodnému spoločenstvu objektívne posúdiť situáciu,“ povedal šéf MAAE.
Ak správa usvedčí Irak z porušenia rezolúcie č. 1441, BR sa urýchlene stretne a rozhodne, či má Bagdad čeliť „vážnym následkom“, ako hrozí rezolúcia.
Inšpektori v správe zdôraznia, že na dokončenie svojej misie v Iraku potrebujú viac času a Irak dostane v správe „dvojku“. (čtk, tasr)
„Šok a hrôza“ - plán bojovej akcie
Americkí analytici predpovedajú, že prípadný útok na Irak bude rýchly, masívny a zastihne bagdadský režim nepripravený. Televízna stanica CBS včera odvysielala možný scenár operácie, ktorý bude niesť názov „šok a hrôza“. Je vraj zameraný viac na psychologickú deštrukciu, než na fyzické zničenie jeho vojenských síl. „Jedného marcového dňa vzdušné sily a námorníctvo vypália na ciele v Iraku tri až štyri stovky rakiet s plochou dráhou letu, čo je viac ako počas celých 40 dní vojny v Perzskom zálive. Nasledujúci deň sa počíta s vypálením ďalších troch či štyroch stoviek striel,“ informovala CBS s odvolaním sa na vysoké zdroje v Pentagone. Tieto nové podrobnosti k pripravovanej vojenskej akcii v Iraku americké ministerstvo obrany oficiálne nekomentovalo.
Americký denník Los Angeles Times načrtol možnosť, že stratégovia pripravujú scenáre aj pre použitie jadrových zbraní, napríklad proti podzemným veliteľským strediskám. Citoval experta na vojenské otázky Williama Arkina, podľa ktorého v decembri minister obrany Donald Rumsfeld podpísal tajný dokument o americkej jadrovej politike a tým otvoril dvere použitiu jadrových zbraní. Na zoznam krajín, kde by použitie jadrových zbraní pripadalo do úvahy, sa dostali Irak, Irán, Severná Kórea, Líbya a Sýria. (čtk)