Našťastie, umenie nikdy nepoznalo hranice. Umenie pozná len príležitosť a posolstvo.
Verím, že prezentácia slovenského umeleckého pohľadu na svet povedie dobrým smerom, smerom k hlbšiemu poznaniu národa, pochopeniu slovanskej povahy.
Záber prezentovaný Mesiacom slovenskej kultúry je skutočne široký. Ťažko určiť, ktorá z tvorivých invencií si zaslúži viac pozornosti. Každý detail prezentácie je dôležitý, ak si chcete vytvoriť naozaj dokonalú predstavu o skutočnej hĺbke výpovede nášho umenia. A hoci najviac pozornosti bude zrejme venované desiatej múze - filmu, budem rád, ak sa i ostatné múzy slovenského umenia stanú centrom vašej pozornosti.
Nech sa Mesiac slovenskej kultúry v New Yorku stane prameňom rieky ďalšej kooperácie nielen v kultúrnej dimenzii spolužitia našich národov.
Z príhovoru Mikuláša Dzurindu, predsedu vlády Slovenskej republiky, v katalógu Mesiaca slovenskej kultúry v New Yorku
Ako vznikol Mesiac slovenskej kultúry v New Yorku
Čo je dobré:
- nápad- schopnosť spolupracovať
- naša štátna mladosť a historická staroba
Čo je vynikajúce:
- máme čo ponúknuť- rozvíjame porozumenie
- skutočne sme stred Európy
Čo je úžasné:
- tvoriví ľudia- nadšenie
- reálny prínos pre Slovensko aj USA
Čo je nevyhnutné:
- schopnosť realizovať dobrý nápadĽubomíra Slušná, prezidentka Asociácie pre umenie a komunikáciu, hlavného organizátora projektu Mesiac slovenskej kultúry v New Yorku
Keď sa v roku 1993 Slovensko osamostatnilo, medzinárodné povedomie o ňom nebolo dostatočné. Vo svojich rozhovoroch so Slovákmi som často hovoril, že kultúrne bohatstvo Slovenska je jednou z jeho najsilnejších stránok v snahe pritiahnuť turistov. Od príchodu do krajiny na nás spolu s manželkou Barbaralee zapôsobilo bohatstvo hudobných, umeleckých a literárnych talentov. Preto považujem Mesiac slovenskej kultúry v New Yorku za taký dôležitý. Predstavuje pre Slovensko prostriedok na zvýšenie jeho medzinárodného profilu pomocou zvýraznenia niektorých jeho obrovských kultúrnych úspechov. Zároveň umožní Američanom lepšie spoznať túto najnovšiu krajinu Európy.
Z príhovoru Carla Spielvogela, veľvyslanca Spojených štátov amerických v Slovenskej republike, v katalógu Mesiaca slovenskej kultúry v New Yorku
Ako zapálená Američanka a angažovaná Newyorčanka som sa stala nadšenou obdivovateľkou a podporovateľkou slovenskej kultúry a Slovákov pre ich tvorivosť a odvahu. Dúfam, že Američanov nadchne a že koncom mesiaca ocenia to, čo mali možnosť vidieť a zažiť.
Z príhovoru Barbaralee Diamonstein Spievogel, predsedajúcej členky poradného výboru, v katalógu Mesiaca slovenskej kultúry v New Yorku
Andy Warhol, veľký predstaviteľ moderného umenia, ktorého rodičia - ako iste viete - pochádzali z východného Slovenska, raz povedal, že každý môže zažiť pätnásť minút slávy. Rád by som veril, že ak by sa Andy Warhol mohol pozrieť na bohatý a rôznorodý program, ktorý je pripravený, súhlasil by, že ide skutočne o pätnásť minút slávy Slovenska. A vzhľadom na našu bohatú ponuku dúfame, že by Andy nenamietal, ak si svojich pätnásť minút predĺžime na celý mesiac. Ďakujem a prajem všetkým príjemnú návštevu Mesiaca slovenskej kultúry.
Z príhovoru Martina Bútoru, Veľvyslanca Slovenskej republiky v Spojených štátoch amerických, v katalógu Mesiaca slovenskej kultúry v New Yorku