V Spišskej Novej Vsi sa v poslednom období u mladých žien vyskytlo viacero podozrení z nákazy syfilisom. U dvoch sa nákaza potvrdila. Podľa slov gynekologičky MUDr. Márie Petrikovej zo Spišských Vlách ženy nevedia, kto je zdrojom nákazy. Neudávajú žiadne kontakty, spravidla tvrdia, že majú stálych partnerov.
„Za to, že sa počet nakazených syfilisom zvyšuje, môže hlavne migrácia dievčat do zahraničia, odkiaľ sa vracajú už s nákazou,“ hovorí lekárka.
Dieťa, ktoré Gabriela z Bystrian porodila, je v poriadku, aj matkin stav je stabilizovaný. Chodí na pravidelné kontroly a je v domácom ošetrení. Lekári ju budú sledovať minimálne pol roka.
Syfilis patrí medzi typické pohlavné choroby, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Zriedkavo sa prenáša kontaktom poškodenej kože alebo slizníc s chorobnými ložiskami pri bozkávaní. Zhruba za 21 dní sa prejaví v mieste kontaktu typickým tvrdým vredom. Najčastejšie na pohlavných orgánoch. Vred je mokvajúci hlbší defekt kože alebo sliznice obvykle vo veľkosti šošovice a je zvyčajne jeden. Ak infekcia zostáva nepovšimnutá, vred sa do šiestich týždňov zhojí a nákaza prechádza do 2. a neskôr aj do 3. štádia, ktoré môže viesť až k smrti postihnutého. Syfilis sa dá dnes pri včasnom diagnostikovaní úspešne liečiť. Zatiaľ najúčinnejším liekom zostáva penicilín.
Alarmujúci je fakt, že každoročne pribúda niekoľko desiatok nových prípadov. Najnebezpečnejšie je pritom práve počiatočné, najinfekčnejšie štádium.
Syfilis môže mať aj novorodenec. Stáva sa to v prípadoch, keď chorá matka nie je v čase gravidity liečená. „Syfilis nie je epidémia. Predísť sa mu dá spoznávaním svojho partnera a vyhýbaním sa rizikovému sexu,“ dodáva Petriková.
Autor: JOZEF MAKO