
Slavomír Olšovský. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Objav svoj talent. Tak znie heslo druhého - niekto hovorí, že prvého skutočného ročníka slovenských hudobných cien Aurel. Platí pre akademikov - ľudí z brandže, hudobných publicistov, kritikov, vedcov, obchodníkov, ktorí majú šancu dať hlas niekomu naozaj talentovanému, a zároveň v sebe objaviť talent vizionára. Tomu aspoň verí SLAVOMÍR OLŠOVSKÝ, riaditeľ Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI), ktorý minulého roku zorganizoval nové slovenské gremy aj napriek zlej situácii, v ktorej skončili tie predchádzajúce. Uvidíme - v priamom prenose televízie Markíza 7. marca.
Podarilo sa vám rozšíriť hlasujúcu akadémiu o ďalších členov aj napriek prevládajúcemu názoru, že šoubiznis na Slovensku vlastne neexistuje. Má Aurel vôbec opodstatnenie?
„Dnes sa hudba vyrába ako šampón alebo ju dostanete ako prílohu k praciemu prášku. Aurel je o tom, že hudba nie je prílohou, ale umením. Je jedno, či tu šoubiznis je, alebo nie, hudba má svoju umeleckú stránku a tú chceme oceňovať. Zdá sa mi, že Aurel je z tohto pohľadu dôležitou protiváhou k Slávikovi a iným súťažiam, ktoré sú o popularite, bulvárnosti či o ‚pikoškách‘ v tlači.“
Zmenili ste ešte niečo?
„Akademický rok sa skrátil o štyri mesiace a teraz sa kryje s kalendárnym. Hlasovať sa bude len za nahrávky, ktoré vyšli v roku 2002. Napriek tomu nie je počet albumov ani klipov menší, lebo súťaž je známejšia. Zapojilo sa viac ľudí, napríklad Pavián Records, Slnko Records alebo Pohoda, takže sú prihlásené albumy od Chiki liki tu-a až po J. B. Kladiva.“
Prečo sa bude dať hlasovať aj o singloch, čo vyšli v roku 2001?
„Keďže sa skrátil akademický rok, niektoré albumy, ktoré vyšli na vianočný trh v tom roku, by na to doplatili, pretože single z nich sa začali hrať až v ďalšom roku. Zdá sa mi, že je to férové voči umelcom.“
Sľubovali ste novú cenu za progres v hudbe, v ktorej by nezanikla elektronická a alternatívna hudba medzi obľúbeným rockom. Bude?
„Navrhol som to výboru cien IFPI, ale v svojej iniciatíve som ostal takmer sám. Neprešlo to, lebo niektorí ľudia sú konzervatívni a majú pocit, že je ešte príliš skoro na to, aby sme začali súťaž komplikovať. So zmenami musíme počkať, kým budeme zabehnutí.“
Galavečer zabezpečuje agentúra Forza. Nie je krížením záujmov to, že agentúra má vlastné vydavateľstvo Forza Music?
„Vydavateľstvo a agentúra sú dva rozdielne právne subjekty. Forza Music nie je členom IFPI, čiže nemá žiadnu možnosť ovplyvniť znenie štatútu cien, alebo zasahovať do sčítavania hlasov. Agentúra Forza zabezpečuje technickú stránku galavečera a som rád, že nám tento rok dali viac kompetencií v dramaturgii, výbere piesní.“
Bude sa hrať naživo?
„Bude a aj režisér Vlado Balko sa na to teší cez svoje šedivé vlasy, ktoré z toho bude mať.“
Minulý rok bol neobvykle bohatý na albumy speváčok. O ceny sa uchádzajú napríklad Jana Kirschnerová, Sonia, Misha, Katarína Hasprová, Adriena Bartošová, Lucia Šoralová, Ingola, Alena Čermáková, Eva Kostolányiová, Luba, či Martina.
Zo stálic medzi spevákmi súťažia albumy Richarda Müllera, Ivana Táslera, Jána Lehotského, Petra Nagya, alebo nahrávka Jara Filipa. (dv)