
Inšpektorov včera na lekárskej fakulte v centre Bagdadu čakali stovky demonštrantov, ale ich prácu nenarušili. Inšpekcie urobili aj v troch ďalších objektoch v oblasti irackej metropoly. V stredu boli inšpektori obvinení z toho, že znesvätili mešitu, neskôr však tvrdili, že šlo o turistickú prehliadku. FOTO - REUTERS
BR OSN má 25 členov, z toho 5 stálych, zvyšných 10 volí Valné zhromaždenie na dvojročné obdobie.
Stáli členovia s právom veta:
ČÍNA - Na ozbrojenú akciu požaduje súhlas BR OSN, ale je zásadne za politické a diplomatické riešenie krízy. Je za pokračovanie inšpekcií.
FRANCÚZSKO - Vojenské riešenie krízy považuje za krajnú možnosť, o ktorom by mala rozhodnúť BR OSN. Teraz nevidí žiadne dôvody na útok a je pripravené vetovať rozhodnutie o ozbrojenej akcii.
RUSKO - Použitie musí schváliť len BR OSN, doteraz sa však neobjavil dôkaz, že Irak porušil rezolúciu OSN. Žiada zrušenie protiirackých sankcií. Tvrdí, že kľúčová bude správa inšpektorov.
USA - Snažia sa presvedčiť svet o nutnosti útoku: Irak vraj vyrába zbrane hromadného ničenia a odmieta spolupracovať s inšpektormi.
VEĽKÁ BRITÁNIA - Dáva prednosť postupu v rámci OSN. V prípade, ak sa dokáže, že Irak porušil rezolúcie, netrvá na novej rezolúcii.
Nestáli členovia:
BULHARSKO, ŠPANIELSKO - Sú za mierové riešenie, ale vojenskú akciu bez súhlasu OSN kategoricky neodmietajú.
MEXIKO - Chce mierové riešenie, vojenskú akciu len so súhlasom OSN.
NEMECKO - Nesúhlasí s vojnou, neboli vraj nájdené žiadne dôkazy o zbraniach hromadného ničenia. Navrhne vypracovanie druhej správy.
SÝRIA - Tento tvrdý oponent vojenskej akcie sa zapojil do práce v OSN, keď na jeseň prekvapivo podporil rezolúciu o inšpekciách. Urobil to s cieľom zabrániť vojenskej akcii.
GUINEA, KAMERUN, PAKISTAN, ANGOLA, CHILE - Stanoviská ešte nezverejnili. (čtk, kl)