PARÍŽ, WASHINGTON - Poznámka amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, podľa ktorého Nemecko a Francúzsko reprezentujú staré štruktúry Európy, urazila a pobúrila predstaviteľov týchto dvoch štátov. Podľa Rumsfelda veľká časť Európy vrátane nováčikov v NATO z východnej Európy americký vojenský zásah v Iraku na rozdiel od Nemecka a Francúzska podporuje. „Pozrite sa na drvivú väčšinu ostatných krajín v Európe. Nie sú s Francúzskom a Nemeckom. Sú so Spojenými štátmi,“ povedal.
Mnohí európski politici to označili za „nehoráznosť“, no hovorca Bieleho domu Ari Fleischer včera zopakoval to isté, len diplomatickejšie. Podľa neho sa v prípade vojenskej operácie po boku USA postaví proti Iraku mnoho európskych krajín - Británia, Taliansko, Španielsko i východoeurópske krajiny.
„Prezident George Bush si je istý, že Európa na výzvu odpovie. Je možné, že Francúzsko nebude súčasťou koalície. Je možné, že v nej nebude jedna alebo dve krajiny,“ zdôraznil.
Poslanec bavorskej CSU v Európskom parlamente Bernd Posselt obvinil Rumsfelda z neokolonializmu. „USA sa musia učiť, že Európska únia je partner, a nie protektorát,“ povedal. Šéf francúzskej vládnej konzervatívnej strany UMP a bývalý premiér Alain Juppé si myslí, že „stará Európa“ je rovnako dynamická ako USA. „Máme Európu, ktorá hľadí do budúcnosti,“ reagoval francúzsky minister zahraničia Dominique de Villepin.
Nemecké a francúzske stanovisko včera podporilo Rusko. Kľúčová má byť podľa neho správa o doterajšom priebehu zbrojných inšpekcií, ktorú v pondelok predložia inšpektori. Vyhlásil to včera ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore so svojím americkým kolegom Georgeom W. Bushom. Šéf inšpektorov Hans Blix v pondelok zrejme pripustí, že Bagdad dosiaľ nespolupracoval perfektne, ale vyjadrí presvedčenie, že ďalšie inšpekcie môžu krízu vyriešiť.
Generálny tajomník NATO George Robertson včera poprel zásadné spory spojencov okolo začatia príprav na vojnu v Iraku. „Nedosiahli sme ešte konsenzus. Nezhoda sa však týka načasovania, nie podstaty,“ reagoval na správy o ostrých sporoch na stredajšom zasadaní Severoatlantickej rady. Podľa zdrojov v sídle aliancie Francúzsko, Nemecko a niekoľko menších západoeurópskych krajín brzdia tempo príprav. Spojené štáty tlačia na NATO, aby začalo vojenské plánovanie operácií na obranu Turecka pred prípadným útokom Iraku. Generálny tajomník si tiež myslí, že ešte nenastal „kritický okamih“, ktorý by si vyžadoval začatie „detailného vojenského uvažovania“. Akákoľvek operácia pod hlavičkou NATO musí byť podrobne naplánovaná a pripravená hlavným veliteľstvom ozbrojených síl NATO. Tento proces je dosť zdĺhavý.
Ministri zahraničných vecí Egypta a krajín susediacich s Irakom sa včera stretli v Istanbule, aby z iniciatívy tureckej vlády rokovali o možnostiach, ako predísť vojne.
(tasr, čtk, kl)