Tento týždeň dozorná rada holdingu Gazprom-Media rozhodla o zosadení americko-ruského podnikateľa Borisa Jordana z funkcie generálneho riaditeľa televízie NTV, kanálu s povesťou jediného relatívne nezávislého zdroja informácií v Ruskej federácii. Ľudia z Gazpromu vyhlásili, že dôvodom zosadenia boli „rozpory v názoroch na stratégiu podnikania“.
Jordan viedol NTV západným spôsobom, kde je televízia predovšetkým firmou, ktorá si na seba musí zarobiť. Snaha o zisk bulvarizuje spravodajstvo, ale je aj účinným prostriedkom dosiahnutia skutočnej nezávislosti od štátu.
Medzi ruskými novinármi prevláda presvedčenie, že pravý dôvod odvolania Jordana je iný. Pred mesiacom NTV štátom kontrolovanému Gazpromu bolestivo stúpila na kurie oko: odvysielala reportáž o korupcii v obchodovaní s ropou medzi Gazpromom a Kazachstanom. Kremľu sa nepáčilo ani to, ako NTV spracovala októbrovú rukojemnícku drámu v divadle Dubrovka.
„Všetky násilné zrážky na území Ruskej federácie budú vyriešené. Život sa stane nudným. A novinári nebudú mať o čom písať,“ predpovedal ruský ultranacionalista Vladimir Žirinovskij, keď Rusi pred dvoma rokmi zvolili nástupcu prezidenta Jeľcina. Vyjadril tak túžbu kremeľských vládcov mať pri práci pohodlné mediálne ticho. Na prezidentský stolec zasadol mladistvo pôsobiaci Putin a vyhlásil právny štát a slobodu slova. Prípady obmedzovania médií sa však znásobili.
Prezident si nedávno na chvíľu napravil medzi novinármi povesť, keď vetoval návrh na novelu mediálneho zákona, ktorý by v prospech štátu výrazne obmedzil slobodu slova. S novým podozrením, že Kremeľ zase strčil prsty do spravovania celoštátneho média, na seba opäť privolal hnev novinárov aj zahraničia.
Parlamentné voľby do ruskej dumy budú ešte v tomto roku, prezidentské v marci 2004. Človek, ktorý namiesto Jordana prevedie mienkotvornú celoštátnu NTV voľbami, bude jedným z hlavných volebných hráčov.