
Premiér SR Mikuláš Dzurinda sa 1. februára 2001 v rámci svojej návštevy USA stretol vo Washingtone s predsedom zahraničného výboru Senátu Jesse Helmsom.
Foto: Vladimír Benko/TASR
WASHINGTON - Jedným z najvýznamnejších bodov včerajšieho programu slovenského premiéra Mikuláša Dzurinda, ktorý je na návšteve USA, bolo rokovanie s veľmi vplyvným republikánom Jessem Helmsom, predsedom zahraničnému výboru. Veľvyslanec SR v USA Martin Bútora pre SME zdôraznil, že je to vôbec prvýkrát, čo sa Helms stretol s nejakým slovenským predstaviteľom, a preto je to jednoznačný signál.
Helmsovi a ďalším trom republikánskym senátorom premiér odovzdal symbolický kúsok plášťa sovietskej rakety SS-23. Posledných šesť týchto rakiet s americkou finančnou pomocou Slovensko zlikvidovalo koncom minulého roka. Dzurinda priznal, že najmä demokratickí senátori sú trochu opatrnejší. „Kladú otázky, aký bude vlastne akcent novej administratívy smerom k rozšíreniu.“
Premiér síce nemohol hovoriť priamo s Bushom, mohol však diskutovať s jeho hlavným politickým stratégom Karlom Rovom. Podľa nemenovaného diplomatického zdroja tak mohol preniknúť priamo až do kuchyne Bushovho tímu.
Dzurinda sa spolu s ďalšími asi 3500 hosťami zúčastnil na tradičných národných modlitebných raňajkách. Dzurinda ocenil raňajkový príhovor nového prezidenta Busha. „Veľmi dobre som mu rozumel najmä v pasáži, kde hovoril, že politik musí svoje povolanie brať ako službu ľuďom.“
Tradícia národnej rannej modlitby sa datuje od roku 1953, keď na modlitby členov Kongresu pozvali novozvoleného prezidenta Eisenhowera. Modlitba mala byť v jednej z menších siení Senátu. Záujem medzi americkými zákonodarcami bol však taký veľký, že ich museli preložiť do známeho washingtonského hotela Mayflower.
Modlitebné raňajky majú duchovný aj politický rozmer. Kongresmani, ktorí na ne pozývajú významných politikov a iné osobnosti, presadzujú myšlienku zmierenia a odpustenia protivníkovi. Na raňajkách využil príležitosť a s ľuďmi z Bushovho blízkeho okolia hovoril o rozširovaní NATO.
Rozprával sa najmä so štyrmi senátormi, ktorí sedeli pri jeho stole. Medzi nimi bola aj senátorka za New York a manželka bývalého prezidenta Hillary Clintonová. Najjasnejšiu podporu slovenskému vstupu do Severoatlantickej aliancie vyjadril republikán Pepe Domenici. Predseda senátneho rozpočtového výboru Domenici podľa Dzurindu „jednoznačne povedal, že ašpirácie Slovenska stať sa členom NATO podporí“. Práve senátori budú mať rozhodujúce slovo pri rozširovaní aliancie.
Denník The Washignton Post vo štvrtok uverejnil analýzu, v ktorej rozobral Bushov program a jednoznačne konštatuje, že nový prezident podporuje posilnenie občianskej spoločnosti. Prihovára sa za návrat ku komunitnému spôsobu života a odklon od dôrazu na individualitu, ktorá v americkej spoločnosti hrala určujúcu úlohu v posledných rokoch.
MATÚŠ KOSTOLNÝ