a a Francúzsko.
V rozpore s týmto tvrdením je vyhlásenie Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE). Tá tvrdí, že nevie nič o tom, že by sa takéto stretnutie pripravovalo. Hovorca organizácie povedal, že jej šéf Mohamad Baradej sa nechystá na žiadne špeciálne vystúpenie pred Bezpečnostnou radou.
Bolton však tvrdí, že očakáva schválenie rezolúcie o severnej Kórei v Rade MAAE. Išlo by už o tretiu takúto rezolúciu. Tá by sa stala podkladom pre rokovanie Bezpečnostnej rady OSN. Výsledkom rokovania by mohlo byť aj uvalenie ekonomických sankcií voči komunistickej Kórei, čo by však Pchjongjang podľa predchádzajúcich vyjadrení považoval za vyhlásenie vojny. Bolton však v BBC vyhlásil, že rokovanie sa vôbec nemusí skončiť uvalením sankcií, dokonca sa o nich vôbec nemusí diskutovať. Cieľom stretnutia by malo byť zapojenie Organizácie spojených národov do úsilia presvedčiť severnú Kóreu, aby ukončila svoj jadrový program.
V severokórejskej otázke panuje medzi členmi Bezpečnostnej rady vzácna zhoda, aj keď niektoré zdroje hovoria, že blízky spojenec Pchjongjangu - Čína, by mohla diskusiu v Bezpečnostnej rade odmietnuť. To nevylúčil ani samotný Bolton.
Reakcia Pchjongjangu na Boltonove slová bola okamžitá. Nemenovaný zdroj blízky severokórejskému vedeniu povedal, že ak sa začne v Bezpečnostnej rade diskusia o severnej Kórei, krajina obnoví testy balistických striel. Týmito testmi straší svojich susedov už niekoľko rokov a v roku 1998 dokonca vypálila jednu strelu stredného doletu na Japonsko.
Pozorovatelia tvrdia, že Pchjongjang svojím vyhlásením stupňuje krízu a pokračuje vo vydieraní medzinárodného spoločenstva.
(čtk, mik)