Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Východniar

Jestvuje vôbec východniar? Je východniar ten, kto žije na umelo rozparcelovanom Slovensku z čias minulého režimu? Zemplínčania, Šarišania, Spišiaci, Gemerčania, Abovčania. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni...

Jestvuje vôbec východniar? Je východniar ten, kto žije na umelo rozparcelovanom Slovensku z čias minulého režimu? Zemplínčania, Šarišania, Spišiaci, Gemerčania, Abovčania. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Karpatskí Nemci, Česi, Židia. Rímskokatolíci, evanjelici, gréckokatolíci, pravoslávni, reformovaní, baptisti, Jehovovi svedkovia, cirkev bratská, adventisti siedmeho dňa, apoštolská cirkev. Na východe sa všetko od nepamäti neuveriteľne mixuje. Len Bolek Polívka vie svoje. Keď otváral v Košiciach generálny konzulát Valašského kráľovstva, prehlásil: „Všetci sme východniari, len o tom nevieme! Česi sa na nás pozerajú - aha ich, východniarov. A na Košičanov sa rovnako pozerajú Bratislavčania. A Košičania na Ukrajincov, Rusov, Rusi na Japoncov, Japonci na Američanov. A pre Američanov sme východniari všetci!"

Ander s Dzurindom sú rovnakí
Typický prízvuk na predposlednej slabike veľmi ľahko odhalí každého, kto pochádza z východného kúta Slovenska. Možno svetlou výnimkou je Ander z Košíc, ktorý síce hovorí viacerými východniarskymi nárečiami, ale používa pravý slovenský prízvuk - nezacahuje. A ak áno, tak na nesprávnej, poslednej slabike. Ani dzurindovská anglická „slučka" na poslednej slabike a bratislavský akcent na prvej slabike nedokázali narušiť východniarsku jedinečnosť.

Hity pre Úniu
Nie je to však iba reč, ktorá odlišuje východniarov od ostatných obyvateľov Slovenska. Architektúra, stavby rodinných domov, rozdiely v ľudovej kultúre, tancoch, ľudovej piesni či tradičnej ľudovej strave. Bryndzové halušky sú síce slovenským národným jedlom, ale na východe rovnako dobre chutia trepanky alebo hičkoše. Ciberej, dziňanka a bandurkove lokše by ešte mohli byť hitom v racionálnej výžive v Európskej únii!

Lokálpatrioti z východu
Regionálna súdržnosť východniarov sa neprejavuje iba na plesoch Zemplinčanov, Šarišanov či Spišanov, ale aj v istej spolupatričnosti v „cudzom" prostredí. Regionálny lokálpatriotizmus sa opiera o stáročnú identitu formovanú v historických župách od 12. storočia do roku 1945. Obyvateľ tohoto regiónu dáva aj dnes pri označovaní svojej regionálnej identity prednosť týmto historickým označeniam, než by mal povedať, že je príslušníkom Prešovského (alebo iného) vyššieho územného celku.
Východniarsky lokálpatriotizmus neznamená vyčleňovanie sa zo slovenskej komunity. Je iba jedným z prvkov, ďalším obohatením v množstve identít, ktoré východniar prijíma. Nesporne má tento fenomén svoje historické pozadie. Východniarska jedinečná identita vznikla na základe etnickej a náboženskej tolerancie a otvoreného prijímania okolitých kultúrnych vplyvov. Prečo a ako sa sformovala?

Ak sa niečoho bojíš, chyť sa toho
V laboratóriu národností a identít, akým východné Slovensko bolo a je, sa mohol každý dotknúť čoho chcel a koho chcel. Možno aj preto sú k sebe ľudia na východe tolerantnejší a aj nových migrantov prijímajú bez výraznejších problémov. Východniari vedeli, aký ťažký je osud presídlencov. Vysťahovalectvo východ postihovalo výraznejšie ako iné regióny. Len zo štyroch žúp sa v 90. rokoch 19. storočia do Ameriky vysťahovalo 150 tisíc osôb. Tento trend pokračoval aj v 20. storočí. V neskorších obdobiach sa vďaka prísunu dolárov spoza mora aspoň čiastočne zlepšovalo postavenie východoslovenského obyvateľstva, ktoré tradične patrilo k najchudobnejším.

Dnes to nie je to inak
Nejde len o minulosť, ale aj o súčasnosť. Akí sú dnešní východniari, ako ich vníma ich okolie a ako sa vnímajú sami? Možno charakterizovať ich mentalitu? Okrem tolerantnosti sa o nich najčastejšie hovorí ako o „šalenych". Sú prchkí, v krčme sa rýchlo pobijú a aj mimo svojho teritória im táto povesť zostáva. Dokážu byť veselí, často a dobre spievajú, udržiavajú ľudové tradície. Bývajú stredobodom pozornosti v spoločnosti, rovnako intenzívne však dokážu prežívať aj smútok. Považujú sa za veľmi pohostinných a prajných. Rýchlo sa dokážu prispôsobiť novému prostrediu a postupne v ňom získať dobré postavenie. Aj z nenápadných východniarov vyrástli významné osobnosti slovenskej, európskej aj svetovej kultúry, umenia a vedy. Základné vlastnosti, o ktoré sa opierajú, sú pracovitosť, húževnatosť, dravosť a originalita.
Dnešní východniari sú verní svojmu regiónu, hrdo sa k nemu hlásia kdekoľvek vo svete. Rovnako sa hlásia aj k tomu, že sú Slováci (Maďari, Rusíni, Ukrajinci, Rómovia, Nemci), občania Slovenskej republiky a Európania.

Skryť Vypnúť reklamu


Už v 13. storočí sa popri Slovákoch a Maďaroch objavili v regióne Nemci, osídľujúci Spiš, ktorí sa stali významnou komunitou v kráľovských a baníckych mestách. Na Spiši sa objavili správy o prvých Rómoch v prvej polovici 14. storočia, židovskú a izmaelitskú komunitu dokazujú v Uhorsku články Zlatej buly Ondreja II. z roku 1222. Etnický obzor východu sa rozšíril o Rusínov v 14. storočí a priniesol aj vplyvy ortodoxnej gréckej cirkvi. Po nástupe Habsburgovcov na uhorský trón sa pre Jána Zápoľského, Sedmohradsko a uhorskú šľachtu stali Turci nielen nilen nepriateľmi, ale aj spojencami. Región silne ovplyvnila reformácia luteránska i kalvínska.

Vydumali východniarky minisukne?

Na východnom Slovensku sa ani po útoku módnych salónov mnohé ženy nezriekli tradičného odevu - širokých nazberaných sukní, niekoľkých spodničiek a navrchu zástery. Pôvodný kroj nikdy nezamenili za mestské šaty. V skriniach babičiek by ste iste našli známych sedemdesiat sukien. Ženská sukňa sa na východe skrýva za slovom kabat. Na Zemplíne má aj každý druh sukne iný názov, svetlá sukňa je bilota, sukne s volánmi sú fodraše. Pre Šarišanky a Abovčanky sú sukne kidľe.
Zemplínčanky sa vždy chceli odevom od ostatných odlišovať. Do lemovania na spodku sukne preto vtiahli drôt - a výsledný efekt bol ohromujúci. Sukne im odstávali, pri chôdzi sa vlnili. Šili ich z brokátu, kašmíru hodvábu, ale do roboty, na všedný deň nosievali iba kartúnové sukne. Neustále ich odvážne skracovali, takže im siahali niečo vyše kolien. A tak sa stali priekopníčkami minisukien.

Skryť Vypnúť reklamu

podľa Klaudie Buganovej
etnografky Východoslovenského múzea v Košiciach

ANKETA
Sú východniari. A uchytili sa na západe.

JURAJ JAKUBISKO, filmový režisér
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Že sú bližšie k Rusku. Aspoň tým nás v minulosti strašili. Ja si skôr myslím, že sme bližšie k Taliansku. Nie geograficky, skôr mentálne, temperamentom, komunikatívnosťou. Ja svojmu pôvodu, rodisku v Kojšove i Košiciam, kde som prežil časť mladosti, vďačím, že som tým, čím som.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Žiaden prototyp východniara nejestvuje. Líšime sa od mesta k mestu, od dediny k dedine. Napriek tomu - východniari majú v sebe podvedomú inteligenciu. A zmysel pre humor. Kupoval som raz nohavice. Pýtam sa, či sú ženské, alebo mužské. A predavačka mi odpovedá: Kúpte si, a budú vaše!
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Jestvuje množstvo viac či menej vtipných označení obyvateľov určitých miest. Nie východniarov. Napríklad Spišiaci majú na kostole dvoje hodín v rozdielnych výškach. Preto sa im hovorí slepí Spišiaci. Alebo - dupe ako Koňar (Prešovčan), kráka ako Vraňar (Košičan). Keď bola moja žena Deana mladá a ešte sme neboli svoji, vyhlásila: Jakubiska si nikdy v živote nevezmem. Je režisér a ešte k tomu východniar! Nakoniec si ma práve preto vzala. Vtipné, nie?
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Šaľeni neznamená to isté ako šialený, bláznivý. V obsahu toho slova cítim skôr podivínstvo na hranici umenia, originalitu, možno genialitu. Svoj temperament zrodený v lone fascinujúcej prírody musia dostať zo seba von. Preto je vo svete množstvo umelcov, ktorí niečo naozaj dokázali, práve z východu Slovenska. Východniar je zvedavý a celý život ostane zvedavým deckom. Všetko, čo je v mojich filmoch, čerpám z tohto podhubia. Po vojne ostalo v okolí môjho rodného Kojšova množstvo munície. Všetko sme museli vyskúšať. Našťastie, všetci sme boli veľmi zlí strelci a veľmi rýchli bežci. Vďaka tomu nie som ani vrahom, ani obeťou.

Skryť Vypnúť reklamu

BORIS FARKAŠ, herec:
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Okrem zanedbateľnej maličkosti, že východniari veľa „znesú", majú rozhodne viac odvahy a humoru, a to aj v tých najkomplikovanejších situáciách, ako ostatní Slováci. Výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo a majú humoru poskromnejšie, sa s o to väčšou odvahou zhosťujú vysokých politických funkcií...
Ako by ste charakterizovali východniara?
Keby šlo o charakteristiku pre EÚ, tak asi takto: Východniar vtipný ako Figeľ.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Podľa toho, čo tvrdím, charakteristiku východniara do značnej miery vystihuje dialóg zo starého vtipu. Pred krčmou leží chlap, o chvíľu naňho spadne druhý. Po chvíli sa spýta prvého: „Keľo? (Koľko?)" „Dvasto!" (pauza) „Co dvasto?" „A co keľo!?"
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Slovo „šaleni" chápem ako bláznivý, temperamentný, srandovný... Východniari sú takými Talianmi Strednej Európy. Inak, mama jedného spolužiaka zo základnej školy sa mi naňho sťažovala takto: Miro i Peťo, to take dobre chlapci, lem toten naš Ďoďo - šaľeni jak talijan!

Skryť Vypnúť reklamu

PETER BREINER, hudobný skladateľ, dirigent, klavirista, publicista, rodák z Humenného, žije v Kanade
Do ankety sa bohužiaľ nezapojím, lebo na otázky neviem odpovedať.

YURI DOJC, fotograf, Toronto, Kanada:
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Sú asi viac tolerantní k druhým ľuďom. Je to pochopiteľné a prirodzené, lebo východné Slovensko je premiešané národnosťami.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Ako človeka s veľkým srdcom.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Bol som ešte chlapec, keď sme sa presťahovali z Humenného do Blavy. Pamätám si, raz sa ma učiteľ opýtal, kde je môj sused z lavice. Hrdo som oznámil: "Ta on išol do dochtora." Celá trieda sa dala do hurónskeho rehotu a ja, ako správny "vihodňar", som bol veľmi hrdý, aký som vtipný.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Asi preto, že sa púšťajú do vecí s neuveriteľnou chuťou, elánom a odvahou, ktorú tí ostatní nechápu.

Skryť Vypnúť reklamu

PETER LIPA, džezový spevák, rodák z Prešova
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Podľa mňa sa východniari neodlišujú ničím od ostatných obyvateľov Slovenska. Pravda, ak nepočítame ich pôvod alebo znalosť ďalšieho jazyka - niektorého východoslovenského dialektu.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Len tým že je východniar.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Východniarska mafia.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Pravdupovediac neviem, pretože ŠALENYCH nájdeme takmer v každom kúte Slovenska.

JÁN ŠTRASSER, publicista, básnik, textár
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Keď sedíte celý život doma na východe, tak tie odlišnosti nezbadáte. Dokonca ani dialekt vám nepripadá zvláštny. Ja som si tie odlišnosti začal uvedomovať, až keď som študoval v Bratislave. Napríklad trpezlivosť pri cestovaní. Raz sme šli z Bratislavy do Kyjeva vlakom. Bratislavčania frflali už v Trnave, ja som sa v Žiline začal ešte len vyzliekať.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Na túto otázku nie som vhodný respondent. Ja som totiž Košičan. A to je špecifická časť ľudstva. Vraj niektorí to mali aj vrodnom liste: národnosť - košická. Za mojich čias (už vyše tridsať rokov tam nežijem) bol pravý Košičan jedinečný tým, že vedel všetko najlepšie.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Nedávno som počul, že istý Američan si do denníka zapísal toto - Pondelok: Celý deň som pil s východniarmi. Utorok: Takmer som zomrel. Streda: Celý deň som pil s východniarmi. Štvrtok: Ľutujem, že som v utorok nezomrel.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Závidia nám našu životaschopnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

SZIDI TÓBIÁS, herečka
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Včaššie im vychádza slnko.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Východ je šialene rôznorodý. Rovnako aj východniari. V každom okrese nájdete iný dialekt, kultúru, mentalitu. Tí moji maďarskí východniari z konečnej sú silní a priamočiari. Ako koľajnice na prekládke. Toľko vlakov nemá žiadna stanica. A všetky tie koľajnice niekam vedú. A všade sú krčmy.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Maďarské nadávky sú abecedou. Bez nich by to nebol ani Maďar, ani východniar.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Príďte k nám a uvidíte.

JURAJ KUKURA, herec, riaditeľ divadla Aréna
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Miestom narodenia.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Skúste ma popísať.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Šmakujú mi gruľe, i tak še da, i tak še da.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Už ste ma popísali.

Skryť Vypnúť reklamu

LACO TROPP, džezový bubeník
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Prepáčte, nie som východniar. Nehovorím to preto, že desaťročia žijem v Prahe. Som originál Košičan! Pochádzam z typickej košickej rodiny. Zmiešaného maďarsko-slovenského manželstva. Košice boli a sú kozmopolitným mestom. Mali to šťastie v nešťastí, že po tých všetkých historických zmenách, keď patrili pod Rakúsko-Uhorsko, potom Československo, Maďarsko, a znovu Československo, že sa stali vyhnanstvom pre intelektuálov, superkvalitných ľudí. Janko Borodáč, riaditeľ košického divadla, sa napríklad vyjadril, že nikto z východu tam nemôže hrať, lebo neovláda spisovnú slovenčinu. Ta, hej. A privliekol do Košíc hereckú špičku.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Košičania sú na rozdiel od hejslovákov nesmierne tolerantní voči iným národom a národnostiam. Majú to v génoch. Keď si sadli pätnásti okolo stola, každý bol z iného cesta. No, a skúste byť pri takom stole múdry!
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Tak ako Pražáci používajú v jednej vete minimálne raz slovo „vole", najfrekventovanejším slovom Košičanov bolo „bazmeg". Nechcite, aby som to slovo z maďarčiny prekladal. Aj tak by ste to neuverejnili. Košice na základe toho dostali charakteristickú prezývku. Neviem, kto to vymyslel, ale je to milá nadávka. Som rodák z „Bazmeg City".
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Lebo sú neskazení konvenciami, sú spontánni, občas sa nevedia kontrolovať. Čo majú na srdci, to aj na jazyku. Žiaden Prešporák či Pražák nedokáže pochopiť, že ho niekto len tak zvoleja pošle rovno do, prepitujem, teplých krajín. Neurobí to nikto iný, len východniar. A navyše, na východe sa pije tvrdé. Netreba sa čudovať, keď si dá niekto zopár „kočiš koňakov" (pivo s rumom), že je „šaľeny"!

Skryť Vypnúť reklamu

ŠTEFAN MARGITA, sólista opery Národného divadla v Prahe
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Dobrosrdečnosťou, úprimnosťou, pohostinnosťou.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Som Košičan. A pre Košice je typickou vlastnosťou tolerancia voči iným.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Východniari držia pokope a navzájom si pomáhajú nech sú kdekoľvek na svete. Preto sa o nás hovorí ako o východoslovenskej mafii.

JÁN ĎUROVČÍK, choreograf
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Nemám pocit, že by sa globálne niečím odlišovali. A pojem východniar je veľmi zavádzajúci. Na východe žijú Zemplínčania, Šarišania, Spišiaci, atď. A tí sú dosť rozdielni.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Podľa môjho názoru sú len výnimoční ľudia, nie výnimočné skupiny ľudí, ktorých spája zhodné miesto narodenia.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Záhoráci sú vraj východniari, ktorí nestihli prísť do Prahy.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Neviem si to vysvetliť. Neverím totiž, že by ma všetci, čo to tvrdia, poznali.

Skryť Vypnúť reklamu

LÝDIA ECKHART, módna návrhárka
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Sú nesmierne draví. Keď sa chcú kdesi na západe uplatniť, musia na to vynaložiť oveľa viac síl. Je to hendikep i výhoda.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Sú temperamentní, vedia svoj pocit vyjadriť aj navonok. Sú srdeční a úprimní, aj keď to niekedy prestrelia.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Skôr poznám vtipy o záhorákoch. Takže sme na tom celkom dobre, nie?
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Kvôli temperamentu. Ale každý z nás je nejaký.

JOZEF BOMBA, futbalový internacionál
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Inakosť východniarov vysvetľuje moja geofilozofická teória. Sme to my, východniari, ktorí spoza Karpatského oblúka vidíme prvé slnečné lúče o pár minút skôr ako ostatný slovenský svet. Prví sa tešíme z nového dňa, z toho, že sme sa ho napriek všetkým trápeniam dožili, prví vstávame, a tak nás i Pánbožko požehnáva. Každý deň sa nám dostáva tejto protekčnej rannej výnimočnosti. To nás napĺňa tichou vnútornou slnečnou radosťou.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Spomenutá teória vysvetľuje všeobecne známu pozitívnu a optimistickú východniarsku vyladenosť.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
O našu najzávidenejšiu a pre nás veselú charakteristiku sa bezkonkurenčne stále pričiňujú Zemplínčania. Oni sú autormi svetoznámej historky o východniarskej supererekcii. Pri michalovskom opise cesty v preplnenom vlaku: "jak mi stanul v Michaľovcoch, tak mi stal až do Bratislavy", bledne neskrývanou závisťou celé nevýchodniarske chlapské Slovensko. A aj bude - veď, keď nám Bratislavčania zrušia takmer všetky rýchliky, všetci sa v nich ešte stovky kilometrov nastojíme.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Lebo my sme naozaj šaľeni. Celé desaťročia sa necháme nehanebne vodiť za nosy. Z roka na rok, z vlády na vládu dovolíme, aby nám najmä Bratislavčania zas a opäť sľubovali: i na východe už bude lepšie. A furt nie je. Východniarska pospolitosť si môže opakovane zanôtiť: šaľena ja bula, že ja ce ľubila.

Skryť Vypnúť reklamu

MIRO SMOLÁK, galerista
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Tým, že v posledných 30 rokoch žijem ako cudzinec v iných krajinách sveta než je naše krásne Slovensko, obraz "človeka východniara" mi splýva s podstatou ľudskej bytosti ako takej. Je úplne jedno, kde sa človek narodil, dôležité je, ako sa stavia k životu, k ostatným jedincom - východniarom i nevýchodniarom.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Všeobecná charakteristika nejestvuje. Nie je jedinečný ničím. Konkrétni východniari, a nie je ich málo, sú jedineční vo svojich profesiách, pozitívnych, ale i negatívnych vlastnostiach.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Šalený východniar. Na mňa pôsobí toto spojenie skôr milo a povzbudzujúco.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Neviem, ani som to nikdy neskúmal. V mojom prípade by bolo priliehavejšie šalený Rusnák.

Skryť Vypnúť reklamu

JOZEF PLACHÝ, právnik, Praha
V čom sa východniari odlišujú od ostatných obyvateľov Slovenska?
Východniari nech sa ocitnú kdekoľvek na svete, držia pokope. Sú cieľavedomí. Ako všetko na svete, sú dobrí aj zlí. Ja by som ich veľmi nevydeľoval.
Ako by ste charakterizovali východniara?
Hrdý, tolerantný, pritom výbušný.
S akou najzaujímavejšou, resp. najvtipnejšou, charakteristikou východniara ste sa stretli?
Hovorí sa, že my, východniari, aj keď ja sa považujem za Košičana, máme rozum len do dvanástej hodiny.
Prečo sa hovorí: Šalený jak východniar?
Pretože nešpekulujú, idú priamo na vec, čo sa nie každému pozdáva.Košice kontra Bratislava

Zvrchované Košice - žart či škandál?
Pred desiatimi rokmi, dva mesiace po voľbách, ktorých výsledok rozhodol o rozdelení spoločného Česko-slovenského štátu, mesiac po prijatí deklarácie o zvrchovanosti Slovenska, publikoval na titulnej strane košický Týždenník ľudí dobrej vôle, Domino, text iniciatívy Za zvrchované Košice. Prešla tolerantných východniarov a ešte tolerantnejších Košičanov tolerancia k Bratislave?
O čom bola zvrchovanosť?
„Priebeh ekonomickej reformy na Slovensku, koordinovaný unitárne z jedného bratislavského centra, jasne ukázal nerešpektovanie košických špecifík," bolo súčasťou textu. Jednou z požiadaviek bolo prijatie Deklarácie o zvrchovanosti Košíc.
Kto za to mohol?
Ako signatári iniciatívy sa prihlásili združenia, za ktorými konkrétne mená chýbali. Iniciatíva vyvolala nebývalý ohlas. Na obvinenia zo „separatistických tendencií" Košičanov reagovali obyvatelia masovým zbieraním podpisov, za týždeň sa ich pod petíciu Za zvrchované Košice podpísalo 5 000.
Mesto bolo hore nohami. V redakcii týždenníka Domino, ktoré v tom čase vychádzalo v náklade zopár stoviek kusov, si podávali kľučky domáci i zahraniční novinári.
Dobrý vtip nie je zlý vtip
„Bol to momentálny nápad pre pobavenie priateľov," usmieva sa s odstupom desiatich rokov autor iniciatívy Miro Ondruš. Študentský líder novembrovej revolúcie, do volieb v roku 1992 poslanec za VPN bol vtedy stálym prispievateľom týždenníka Domino. „Text mojej iniciatívy obsahoval pramálo originálnych myšlienok. Jednoducho som zobral v parlamente schválenú Deklaráciu o zvrchovanom Slovensku, Československo som v texte nahradil Slovenskom a Slovensko Košicami. Urobil som z toho paródiu, absurdné divadlo. Dobrý vtip predsa nie je zlý vtip."
Z recesie škandál
Iniciatíva však prerástla z recesie do oveľa vážnejšej polohy. Podpisovú kampaň a enormný záujem médií a politikov nevdojak rozpútal vtedajší košický spravodajca ČSTK Karel Hirman, priateľ Mira Ondruša. Správa ešte v ten istý deň obletela svet. Záujem o Domino rapídne vzrástol. O niekoľko týždňov začalo Domino vychádzať celoštátne.
Dobre vyvinutý humor
V čase podpisovej akcie na podporu Iniciatívy za zvrchované Košice sa v Košiciach zrodil nový pojem - bratislavocentrizmus. „Jestvuje to všade na svete. Bratislava nadávala na Prahu, Praha na Moskvu. Česi nenávidia Pražákov a Nemci Berlínčanov. Východniari nadávajú na košicecentrizmus a obyvatelia košických sídlisk zasa na akýsi centrocentrizmus." hovorí Karel Hirman. Iniciatíva Za zvrchované Košice začala nadobúdať príliš veľké rozmery.
„Všetko, čo sa dialo po uverejnení textu iniciatívy už išlo mimo nás. Keby to ostalo v rovine žartu, nebol by som ostal v anonymite. My sme len prišli s absurdným nápadom ako reakciou na dianie na Slovensku. Každý, kto si text prečítal, musel okamžite zistiť, že ide o humor. A my, Košičania, ho máme zvlášť dobre vyvinutý," uzaviera Miro Ondruš.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 2. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 3. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 2. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 5. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 6. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 7. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 8. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 9. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 10. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 871
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 995
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 9 823
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 775
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 478
 6. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 355
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 145
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 707
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 113
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 626
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu