September - v liste Francúzsku, Británii, Nemecku a USA už Jeľcin rozšírenie NATO na Východ odmietol a navrhol, aby bezpečnosť oblasti garantovalo Rusko a NATO spoločne.
Jún 1994 - Rusko sa pripojilo k projektu Partnerstvo za mier a podpísalo dokument o vzťahoch NATO - Rusko.
Október 1995- Jeľcin povedal pre francúzsku televíziu, že rozšírenie NATO je „šialenstvom, ktoré Rusko nedovolí“.
Jún 1996- minister zahraničia Jevgenij Primakov pripustil rozlišovanie medzi neprijateľným vojenským a politickým aspektom rozšírenia NATO.
December - Západ ponúkol Rusku, že nerozmiestni na území nových členov jadrové zbrane.
Máj 1997- podpis dokumentu o spoločnom výbore NATO - Rusko a prítomnosti Ruska pri rozhodovaní NATO, ktorý sa interpretoval aj ako „zelená“ rozširovaniu na Východ.
Marec 1999 - NATO sa rozšírilo o Poľsko, ČR a Maďarsko. Aliancia zaútočila na Juhosláviu, Rusko na protest prerušilo spoluprácu v spoločnom výbore, obnovilo ju vo februári 2000.
Apríl 2000 - keďže Rusko nebolo prizvané, aby sa pripojilo k NATO, sme proti tomu, aby sa aliancia rozšírila k našim hraniciam, povedal Putin.
Jún - Putin navrhol spoločný protiraketový obranný systém pre Európu.
Január 2001 - Putin označil rozširovanie NATO za neprijateľné. Rusko má obavu z rozšírenia aliancie o pobaltské štáty, kritizovalo však aj úmysel Rakúska vzdať sa neutrality - „každé rozšírenie aliancie, do ktorého nie sme zapojení, znamená ohrozenie Ruska“, tvrdí ruská diplomacia. (bj)