
Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Igor Sergejevič Ivanov.
FOTO - REUTERS
ako naše suverénne rozhodnutie. A zo súhlasného výrazu slovenského ministra Kukana sa dalo usúdiť, že mu nik pod stolom nedrvil prsty.
Treba sa teda dnes Ruska báť? Odpoveď je - nie aj áno.
V prípade Slovenska už Rusko nehovorí „veľmi veľmi chceme“ a reč nie je o privilegovaných vzťahoch. Žiadne slová o bratských slovanských národoch ani o mostoch - aspoň nie na medzištátnej úrovni. Na druhej strane - žiadne temné výčitky Slovákom, že odstúpili od kúpy S-300, ale ani nič nové vo vlečúcom sa probléme deblokácií ruského dlhu. O ňom sa zrejme ani nehovorilo - hoci naše ministerstvo pred Ivanovovou návštevou túto tému predpokladalo. Rusko hľadá k Slovensku iný prístup - pretože Slovensko sa zmenilo a zmenila sa aj jeho pozícia v očiach Západu.
Čo sa týka NATO, Slovensko pre Moskvu nie je podstatné. Rusko aliancii nemôže v politike ani vo vojenskej oblasti konkurovať a dobre to vie. A ešte aj tí najzarytejší slovenskí slavianofili si na prípade Juhoslávie museli uvedomiť, že ich Rusko pred „americkými imperialistami“ neochráni, a že im napokon nemá ani čo ponúknuť - až na silné vyhlásenia.
Posledné protinatovské slovné výpady nie sú ničím iným, než ďalším pokusom Ruska licitovať s Američanmi. Biely dom má nového obyvateľa, ktorý zatiaľ neukázal Moskve prívetivú tvár. Hneď z Bratislavy letel Ivanov do Ženevy, kde predniesol ruský návrh zníženia počtu medzikontinentálnych jadrových rakiet. Protinatovský bič, osladený odzbrojovacími návrhmi, má tentoraz za cieľ doviesť Američanov, ktorí chystajú nový systém národnej protiraketovej obrany, k výmennému obchodu.
Rusom sa táto taktika už niekoľko ráz celkom vyplatila, aj keď výsledok nikdy nebol prevratný. Rozšírenie NATO nemôžu zastaviť. Hlasno však kričia „net“ práve vtedy, keď potrebujú získať politické body. A každý prejav ochoty Západu sa potom môže doma predať ako ukážka slabosti súpera a dôkaz vlastnej úspešnosti.
Späť k otázke, či sa dnes Ruska treba báť. Treba sa báť jeho vnútornej nestability. To je však problém pána Putina. Ale treba sa báť aj vlastnej nestability - Moskva totiž svoje blízke okolie nespúšťa z dohľadu. Každý náznak obratu k starej dobrej „družbe“ ju nájde pripravenú. BAŠA JAVŮRKOVÁ