Príchod Európanov do NHL je považovaný za jednu z najzásadnejších zmien v histórii zámorského profesionálneho hokeja. Z pôvodného tenučkého prameňa spred tridsiatich rokov, keď bol podiel európskych hráčov na celkovom počte hokejistov pôsobiacich v lige 2,3 %, je dnes mohutný, dobre regulovaný prítok európskej hokejovej krvi s podielom 33,6 %. Nikto už to nezmení, lebo by to bolo nerealistické a nerozumné. Časy, keď si európski hokejoví pionieri ako B. Salming, Hedberg, Nilsson, Sterner, Jiřík, bratia Šťastní, Hammarström, Ketola a ďalší užili svoje, sú už dávno minulosťou. Naopak, mnohí Európania sú dnes hviezdami prvej veľkosti, bez ktorých by NHL nielenže nemala tú pravú fazónu, ale bez ktorých by bol pochybný samotný zmysel existencie mnohých klubov.
Štyria Slováci vedú klubovú štatistiku
Podiel Európanov, samozrejme, nie je iba obyčajnou štatistickou položkou ich prostej prítomnosti na ľadovej ploche alebo v kádri mužstva. Až v štrnástich kluboch sú (k 19. januáru) Európania na čele produktivity (Šatan, Žamnov, Hejduk, Gáborík, Fiodorov, Jokinen, Pálffy, Koivu, Jašin, Hossa, Selänne, Mogiľnyj, Näslund, Jágr). V siedmich kluboch je medzi prvými piatimi najproduktívnejšími hráčmi prevaha Európanov, pričom v dvoch z nich (Florida a Toronto) sú to všetci piati. Kluby ako Ottawa, Pittsburgh (s pochopiteľnou výnimkou Maria Lemieuxa) či Washington by bez Európanov prakticky nemali s kým hrať. V prvej dvadsiatke celkovo najproduktívnejších hráčov je dvanásť Európanov. V prvej desiatke najproduktívnejších obrancov je ich šesť. Z desiatich najproduktívnejších nováčikov je Európanov až sedem. Čo sa týka brankárov, zo 75 gólmanov, ktorí do polovice súťaže zasiahli do hry, bolo Európanov 24. V šiestich kluboch sú Európania brankárskymi jednotkami, v štyroch ďalších sa európski brankári o túto pozíciu delia. V dvoch kluboch (San Jose a Edmonton) sú brankárskymi jednotkami, náhradníkmi i náhradníkmi náhradníkov iba Európania.
Maďarský brankár v širšom kádri Calgary
Najpočetnejšie neamerické a nekanadské komunity, pochopiteľne, tvoria zástupcovia svetovej hokejovej špičky, doplnené hokejistami z Nemecka, Litvy, Poľska, zo Švajčiarska, z Lotyšska, ba v širšom kádri Calgary Flames sa nájde aj úplný hokejový exot, maďarský brankár Levente Szuper.
Najpríjemnejšie prekvapenie Tomáš Malec
Z krajiny majstrov sveta patria po polovici sezóny do elitnej kategórie Gáborík, Marián Hossa, Handzuš a Chára. Gáborík so starším Hossom sú ťahúňmi svojich mužstiev a hráčmi, na ktorých sa takpovediac „chodí“. Handzuš nemá síce veľké body, ale patrí k najlepším celoplošným hráčom NHL. Má dokonalý cit pre pozičnú hru a znovu dáva dôležité góly. Na vzostupe je výkon Demitru, Nagya a Zedníka. Štandard odvádzajú Stümpel, Suchý a Višňovský. Čo sa týka Šatana, situácia v Buffale ho zrejme nijako neteší a nebolo by divu, keby uvažoval o odchode. Napokon, zmluva so Sabres sa mu po tejto sezóne končí. Radosť majú v Toronte z obetavých výkonov a fyzickej odolnosti Róberta Švehlu, ktorý aj napriek „odchodu“ do hokejového dôchodku trávi v drese javorových listov na ľade v priemere na zápas vyše 23 minút. Pokles výkonnosti zaznamenali Bondra, Pálffy a Sekeráš, sčasti aj pre zranenia a zranenia spoluhráčov, s ktorými si na ľade rozumeli. Prekvapujúco dobre sa uviedol v Rangers Ronald Petrovický a na Floride obranca Majeský. Majeský sa sebaisto udržal v základnej zostave a odohral dosiaľ všetky zápasy panterov. Chcelo by to akurát konečne ten prvý gól.
Na dobrej ceste k trvalému angažmánu v lige sú Somík, Marcel Hossa, Radivojevič i Lašák, no najpríjemnejším prekvapením sezóny spomedzi mladých slovenských hokejistov v NHL sú výkony obrancu Tomáša Maleca (Carolina).
Autor: Igor Otčenáš(Autor je hokejovým publicistom)