Viktoriánske umenie vraždy

Od druhej polovice osemdesiatych rokov sa začal v literatúre v súvislosti s knihami ako Milenka francúzskeho poručíka Johna Fowlesa, Anubisove brány Tima Powersa, Diferenciačný stroj Williama Gibsona & Brucea Sterlinga či novšie Diamantový vek Neala ...

Od druhej polovice osemdesiatych rokov sa začal v literatúre v súvislosti s knihami ako Milenka francúzskeho poručíka Johna Fowlesa, Anubisove brány Tima Powersa, Diferenciačný stroj Williama Gibsona & Brucea Sterlinga či novšie Diamantový vek Neala Stephensona používať pojem steampunk. Žáner, ktorého názov vznikol spojením anglických slov steam (para) a cyberpunk. Zastrešil romány, čo tematizujú 19. storočie, čiže vek pary, a sú situované najčastejšie do Anglicka, predovšetkým do Londýna alebo na priemyselný sever.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tento literárny prúd s prvkami fantastiky nadväzuje na kultúrne tradície viktoriánskej epochy a na tvorbu autorov ako Charles Dickens, Arthur Conan Doyle, Mary Shelleyová, H. G. Wells, Bram Stoker či Jules Verne. Platí to aj pre román londýnskeho prozaika, básnika, literárneho historika a kritika Petra Ackroyda (1949) - Golem z londýnských doků, ktorý síce vyšiel už dávnejšie vo vydavateľstve Paseka, ale pre pretrvávajúcu nevyváženosť nášho knižného trhu je na pultoch až dnes za mimoriadne priaznivú cenu.

Anglicko prežívalo v 19. storočí éru nástupu nových výrobných prostriedkov a technológií, ktoré so sebou napriek často urputnému odmietaniu verejnosti priniesli radikálnu zmenu mocenských vzťahov i morálky celej spoločnosti. Práve peripetie vzniku novej technológie, prvých počítačov, sú jedným z vedľajších motívov románu. Dôležitou postavou príbehu je Charles Babbage (1792 - 1871), fenomenálny vedec viktoriánskej epochy, priekopník prvých dvoch typov počítačov, ktoré však zostali nedokončené. V románe ožívajú mnohé historické postavy Londýna druhej polovice 19. storočia (Dan Leno, Karol Marx, George Gissing) alebo vznikajú postavy fiktívne, niektoré však s historickým predobrazom. Rovnako plnohodnotnou postavou je samotné mesto Londýn, presnejšie Babylondýn, ako ho nazýva Ackroyd.

SkryťVypnúť reklamu

Golem z londýnských doků sa totiž dá čítať rozlične. Ako napínavá detektívka, pretože jednotlivé motívy zjednocujú tajomné brutálne vraždy, ktorých páchateľ je neznámy a detektívi si s jeho dolapením nevedia dať rady. Ako topografia Londýna, najväčšieho mesta sveta 19. storočia, v ktorom sa nesmierne rozmohla chudoba a úpadok mravov dosiahol dovtedy nevídaný rozmach. Ako divadelný román o živote skupiny londýnskych hercov a spevákov z najchudobnejšej vrstvy. Ako literárny dialóg s významnými knižkami 19. storočia. Alebo ako alternatívny historický príbeh z viktoriánskej doby.

Umiestnenie deja do sveta londýnskych kabaretov, divadiel a varieté nie je náhodné. Ackroyd chápe vtedajší i súčasný Londýn ako veľkolepé divadlo, kde ľudia nosia kostýmy, masky a hovoria vopred nacvičené repliky, aby zakryli svoje úzkosti, sklamania i vraždy. Chaotické mesto vyvstáva pred očami čitateľa plasticky a so zmyslom aj pre najmenší detail.

SkryťVypnúť reklamu

Premyslená koláž filozofie, histórie, mystiky a etiky je odľahčená suchým anglickým humorom aj ironickým nadhľadom. Ackroyd je majstrom pastišu, rád napodobňuje iné známe diela alebo ich časti. Disponuje závideniahodným množstvom rozprávačských techník a dokazuje svoje presvedčenie, že pre súčasného spisovateľa je nevyhnutné poznať teóriu i dejiny literatúry, za čo brojil už v roku 1975 v knihe Poznámky k novej kultúre. V románe sa rýchlosťou videoklipového strihu striedajú štýly: anglický žurnalizmus 19. storočia, fiktívny denník vraha, dobová erotická poviedka, záznam policajného výsluchu či realistická próza s vševedúcim rozprávačom.

Každá strana románu dokazuje spisovateľovu radosť z písania, z neustáleho dialógu s čitateľom a prostú lásku k literatúre, chápanú bez falošnosti pseudointelektuálov a prehnanej sentimentality.

SkryťVypnúť reklamu

MICHAL HVORECKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 165
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 227
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 045
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 746
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 623
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu