Aká by bola vojna v roku 2017? Americké ministerstvo obrany si myslí, že z veľkej časti by sa o jej výsledku alebo o tom, či vôbec prepukne, rozhodovalo v neďalekom vesmíre. Ním sa vraj budú v tom čase hemžiť exotické zbrane – samostatne manévrujúce mikrosatelity, schopné ničiť protivníkove stroje, a laserové delá, oslepujúce protivníkovu optiku. Proti raketovému útoku budú mať Američania ochranný štít.
Kľúčovou otázkou bude, kto skôr zlikviduje informačné možnosti protivníka, t. j. kto prvý zneutralizuje komunikačné satelity alebo vyhodnocovacie stredisko na zemi.
V rámci príprav na „hviezdne vojny“ uskutočnilo vedenie vojenského letectva v budove leteckej základne Schriever v Colorade bezprecedentnú „vojnovú hru“. Simulovala možný scenár napätia medzi modrými a červenými, ktorí pohrozili útokom malému susednému „hnedému štátu“. Všetko sa odohráva v roku 2017 a americkí stratégovia ani veľmi neskrývali v rozhovoroch s pozvanými novinármi, že modrí sú Spojené štáty a červení Číňania, ktorí sa chystajú zaútočiť na susedný Taiwan.
Podľa scenára sa po hrozbe útoku proti Taiwanu modrí rozhodujú, či majú na krízové miesto poslať lietadlovú loď alebo usporiadať ukážku sily a pripravenosti z vesmíru.
Druhý deň padá kľúčové rozhodnutie a modrí vypúšťajú pozorovacie satelity, aby vzali červeným možnosť útoku podobného prekvapivému prepadnutiu amerického prístavu Pearl Harbor Japoncami počas druhej svetovej vojny.
Na tretí deň sú súkromné spoločnosti požiadané, aby červeným neposkytovali služby. Modrí chcú súkromné spoločnosti podplatiť, ale zástupcovia súkromného obchodu vyhlasujú, že neporušia zmluvy uzatvorené s červenými.
Situácia sa teda nevyvíja pre modrých priaznivo a prvou lekciou, ktorú vyvodzuje riaditeľ hry Robert Hegstrom, je nutnosť prioritného rokovania s obchodníkmi.
Ďalšie ponaučenie sa skrýva v otázke, čo robiť, ak červení vystrelia laserový lúč s cieľom oslepiť americké komerčné družice. Odporúčanie jedného z dôstojníkov znie – poradiť spoločnostiam, aby chránili optiku spustením záklopiek.
Štvrtý deň sa kríza stupňuje a obe strany sa pohybujú na hrane konfliktu. Červení pripravujú napadnutie nejadrových striel na Havaji a Aljaške v domnienke, že ich likvidácia alebo nedostatok ponechá modrých bez účinnej protiraketovej obrany, ale útok sa nakoniec neuskutoční. Červení ale podniknú výpad proti počítačovým sieťam.
A tu sa končia informácie, ktoré plánovači novinárom poskytli.
Koniec hry je nejasný, ale pravdepodobne optimistický. „Vesmír nás prekvapil. Ukazuje sa, že dáva veľa šancí ešte pred tým, ako sa ponoríte do skutočného konfliktu,“ citovala americká tlač Thomasa Moormana Jr., generála vo výslužbe, ktorý bol v hre členom politického vedenia tímu modrých. (čtk)