
V Juhoafrickej republike vrcholí spor medzi vládou a chudobnými černochmi o pozemky, ktorý vracia krajinu do čias apartheidu.
FOTO - REUTERS
Ultimátum končí dnes
Dnes o 10.00 h vyprší ultimátum, ktorým pretórijský súd v utorok nariadil stovkám samozvaných nájomníkov, aby opustili prázdny pozemok v blízkosti johannesburského medzinárodného letiska. O 32-tisíc hektárov zabranej pôdy sa oficiálne delia dvaja bieli farmári.
„Viem, že nás odtiaľto vyženie polícia, ale zaujíma ma kam. Keby som mala kam ísť, odišla by som sama,“ povedala 28-ročná Mzwakhe Mthethwová, ktorá sa do ilegálnej osady prisťahovala v júni so synom.
„Títo ľudia naozaj nemajú kam ísť. Väčšina z nich pochádza z vidieka a len niekoľkí sa dohovoria po anglicky. Do Johannesburgu prišli za prácou a úplne bez prostriedkov,“ vyhlásil filantrop Deon van Niekerk, ktorý prostredníctvom vlastnej charity financoval obhajobu samozvaných nájomníkov pred pretórijským súdom.
Na spomínanom pozemku podľa policajných záznamov od 22. júna vyrástlo vyše tisícdvesto provizórnych chatrčí. Právoplatní vlastníci na samozvaných osadníkov podali trestné oznámenie po vypršaní prvého mimosúdneho ultimáta. Pred súd sa prípad dostal v utorok.
Sudcu Carela Rabieho, ktorý rozhodol v prospech vlastníkov, šokoval dôkazový materiál obhajoby. Podľa dokladov takmer polovica z osadníkov za svoju parcelu zaplatila symbolickú cenu. Ako samozvaný predajca sa ukázala extrémne ľavicová strana Panafrický kongres (PAC), ktorá v štyristočlennom juhoafrickom parlamente disponuje šiestimi mandátmi.
Minister hrozí silou
Prepojenie na PAC dáva celej záležitosti politické pozadie, tvrdí pretórijský denník The Citizen: „Komunisti by radi predávali najmä to, čo im nepatrí.“ Aj podľa iných médií iniciatívu PAC motivoval populizmus. „Najpohodlnejším argumentom pre nich, samozrejme, zostáva fakt, že 84 percent pôdy v JAR stále vlastnia belosi, ktorí tvoria len 15 percent obyvateľstva,“ napísal týždenník Mail & Guardian.
Vládnuci Africký národný kongres (ANC) sa jednoznačne postavil za vládu zákona a rozsudok, ktorý samozvaným nájomníkom uložil 48-hodinové ultimátum. „Ak neodídu do stanoveného termínu, použijeme silu,“ vyhlásil včera minister pre bezpečnosť Steve Tshwete a dodal, že násilné presídľovanie si okrem polície vyžiada aj asistenciu armády.
Práve armáda u juhoafrickej verejnosti vyvoláva nepríjemné spomienky na násilné presídľovanie černochov za apartheidu. „S presídľovaním sa neskoncovalo ani po páde apartheidu,“ vyhlásila pred očakávaným dnešným policajným záťahom aktivistka za ľudské práva Sally Morganová: „Vtedy černochov vyháňali z oblastí zákonom vyhradených pre belochov. Dnes ich vyháňajú z tých istých miest, pretože zákonne patria konkrétnym belochom.“
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória