
Bosniansky expert z inštitútu starajúceho sa o stratených ľudí počas balkánskej vojny kontroluje v Tuzle vrecia s telami bosnianskych Moslimov, ktorých Srbi pravdepodobne zastrelili počas masakra v roku 1995 v Srebrenici.
FOTO - TASR/AP
SREBRENICA - Viac ako tritisíc bosnianskych Moslimov prišlo včera do východobosnianskej Srebrenice pripomenúť si najhroznejší masaker od čias druhej svetovej vojny.
Pred šiestimi rokmi zmizlo pri Srebrenici asi osemtisíc Moslimov, ktorých v júli 1995 vyvraždili srbské sily počas útoku na dedinu ležiacu v „bezpečnostnej zóne OSN“.
Príbuzní obetí odhalili včera pri obci oproti neďalekej továrni pamätník venovaný obetiam masakra. V budove tamojšej továrne v júli 1995 srbskí vojaci zhromaždili obyvateľov Srebrenice a okolitých dedín. „Nemôžem zabudnúť na zavretie brány, ktorou ich vyniesli preč,“ povedal Mihreta Husic, ktorý pri továrni videl svojho otca poslednýkrát.
Na mramorovej doske je jednoduchý nápis - Srebrenica, júl 1995. Trojtonový monument financovala britská vláda. Okolo kameňa vyrastie mauzóleum a cintorín, na ktorom by exhumované obete masakrov mali znovu pochovať.
Medzi tisíckami účastníkov ceremoniálu boli aj tí, čo vraždenie prežili. Hana Adenovičová žije dnes ako utečenkyňa v severnej Bosne. Pri Srebrenici stratila manžela, otca a ďalších príbuzných. „Dávajú nám kameň namiesto toho, aby nám pomohli vrátiť sa do našich domovov a nájsť svojich drahých,“ povedala Adenovičová.
Mnoho jej bývalých susedov sa však na miesto vyvolávajúce hrozné spomienky vrátiť odmieta. „Nemohol by som sa tam slobodne pohybovať,“ tvrdí Husein Djekič. Počas masakra sa v okolitých lesoch skrýval 38 dní, než sa mu podarilo uniknúť do vtedajšej bosnianskej zóny. V meste, v ktorom teraz žijú bosnianski Srbi, stále vládne silné protimoslimské cítenie. V máji napadol srbský dav moslimských robotníkov a západných politikov, ktorí sa podieľali na oprave starej srebrenickej mešity zničenej počas vojny.
V obavách pred násilnosťami voči Moslimom bolo v Srebrenici rozmiestnených takmer 2300 policajtov. Na hladký priebeh spomienkovej akcie dohliadali aj príslušníci SFOR. Policajné zátarasy rozmiestnili aj pozdĺž celej cesty zo Sarajeva.
Od konca vojny v Bosne v roku 1995 komisia bosnianskych Moslimov v spolupráci s medzinárodným tribunálom (ICTY) exhumovala pozostatky 4800 obetí masakra, no len asi sto z nich sa podarilo identifikovať. Exhumácia ďalších obetí a ich identifikácia pomocou analýzy DNA potrvá ešte veľmi dlho a uplynú roky, kým bude všetkých osemtisíc obetí dôstojne pochovaných.
Dvaja hlavní vinníci podľa ICTY, bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a armádny veliteľ Ratko Mladič, sú stále na slobode. V súvislosti s týmto masakrom sa dosiaľ do Haagu dostali len dve osoby. Generál Radislav Krstič, veliteľ srbskej jednotky, ktorá dobyla Srebrenicu, a ďalší vysoký dôstojník Dragan Obrenovič, veliteľ brigády, ktorá bojovala v jej čele.
(reuters, tasr, peb)