
Severokórejskí umelci sa činia a plagáty z dielne štátnej propagandy sa snažia povzbudiť vyhladované obyvateľstvo. Na tomto je napísané: „Imperialisti zo Spojených štátov nemôžu bezstarostne vyprovokovať vojnu !“ FOTO - REUTERS
órejskej metropole Pchjongjangu.
Losjukov o obsahu rozhovoru mlčí. Pozorovatelia považujú túto návštevu za dôležitú - Rusko je jediným štátom zo skupiny G8, ktorý má so Severnou Kóreou relatívne dobré vzťahy.
Losjukov už v nedeľu počas stretnutia s inými severokórejskými činiteľmi vysvetlil plán na zmiernenie napätia. Ten však len opakuje ponuku Spojených štátov Severnej Kórei spred niekoľkých dní. Podľa neho by KĽDR mala na seba opäť vziať medzinárodné záväzky, pokiaľ ide o jej jadrové programy, a rokovať so všetkými zúčastnenými stranami ako výmenu za americké bezpečnostné záruky a obnovenie humanitárnej a ekonomickej právomoci.
Severná Kórea mnohostranné rozhovory tvrdo odmieta. Trvá na tom, že kríza je medzi Pchjongjangom a Washingtonom a možno ju vyriešiť len dvojstranným rokovaním s USA.
„Ak USA na nás zaútočia, pôjdeme iba po našom nepriateľovi. Aj keď USA vyhlási nové sankcie, budeme to považovať za vyhlásenie vojny. Sme pripravení ísť do vojny a vojna je nemilosrdná. My nemáme jadrové zbrane,“ vyhlásil včera severokórejský diplomat Ri To-sop a dodal, že Severná Kórea nemá v úmysle zaútočiť na Južnú Kóreu.
Poddaní Kima Čong-ila neustávajú v zúfalých snahách utiecť z jeho vyhladovaného kráľovstva. Čínska polícia cez víkend zatkla 60 severokórejských utečencov, ktorí sa cez Čínu chceli dostať loďou do Južnej Kórey či Japonska. Podľa humanitárnych pracovníkov sa v Číne ukrývajú tisícky Severokórejčanov.
(čtk, tasr, zo)
Z Dediny Slobody vidno Severokórejčanom do okien
TCHESONGTONG - Pre nezasvätencov vyzerá Tchesongtong alebo Dedina Slobody ako akákoľvek iná pokojná poľnohospodárska dedina v Južnej Kórei. Ale nie je. Nachádza sa totiž na južnej strane demilitarizovanej zóny, ktorá oddeľuje Severnú a Južnú Kóreu a je riskantne položená medzi asi jedným miliónom juhokórejských a severokórejských vojakov, ktorí spolu udržiavajú krehké prímerie, píše CNN online. Prístup do dediny je striktne obmedzený a jej 226 obyvateľov musí dodržiavať určité pravidlá. Od jedenástej hodiny večer platí zákaz vychádzania. Ľudia sú podnecovaní, aby tu zostali. Obyvatelia dediny - všetci rodáci alebo priami potomkovia dedinčanov, ktorí tu bývali, keď bola podpísaním prímeria v roku 1953 ukončená kórejská vojna a polostrov rozdelený - neplatia dane a muži nenastupujú na povinnú dvojročnú vojenskú službu. Zo severu k dedine Tchesongtong doliehajú propagandistické výzvy, ktoré sa ozývajú z reproduktorov.
Neďaleko leží dedina Kičontong alebo Dedina Mieru, ktorá je severokórejským náprotivkom Dediny Slobody. Americkí vojaci hovoria, že severná dedina je opustená a že severokórejských poľnohospodárov ráno naložia do autobusov a privážajú ich na pole. Večer ich zase odvážajú niekam preč.
(čtk)