22. októbra 1994 – Krátko pred voľbami do Národnej rady parlament odhlasoval plebiscit s otázkou predsedu ZRS Jána Ľuptáka. Znela, či má parlament prijať zákon, ktorý by prikázal preveriť pôvod peňazí použitých v privatizácii. Voliči prvé referendum ignorovali a skončilo sa fiaskom. Pre nízku účasť na hlasovaní (okolo 20 % občanov) bolo neplatné.
23. a 24. mája 1997 – Na základe uznesenia parlamentu prezident Michal Kováč vypísal referendum s otázkami, či sú občania za vstup do NATO, či chcú, aby boli rozmiestnené jadrové zbrane na našom území, a či sú za rozmiestnenie vojenských základní na našom území. Zároveň sa konala petičná akcia vtedajšej opozície za vypísanie referenda o priamej voľbe hlavy štátu, ktorú podpismi podporilo 521-tisíc občanov. Kováč spojil otázky do jedného referenda. Minister vnútra Gustáv Krajči do referenda zasiahol a na referendové lístky dal natlačiť len tri otázky o NATO. Ústredná komisia pre referendum konštatovala, že referendum bolo zmarené.
25. a 26. septembra 1998 – Pod petíciu o neprivatizovaní odvetví energetiky a plynu v lete v roku 1998 krátko pred parlamentnými voľbami HZDS v pomerne krátkom čase zhromaždilo 620-tisíc podpisov. Zastupujúci prezident Vladimír Mečiar potom na dni, keď sa konali voľby, vyhlásil aj referendum, no nehlasovalo v ňom dosť voličov a bolo neplatné.
24. augusta 1999 – Prezident Rudolf Schuster sa rozhodol, že nevypíše referendum o používaní jazykov národnostných menšín v úradnom styku a neprivatizácii strategických podnikov požadované petíciou, ktorú organizovalo HZDS a SNS, lebo by bolo v rozpore s ústavou.
11. novembra 2000 – Väčšina občanov dala jasne najavo, že je proti predčasným voľbám. Na referende o predčasných parlamentných voľbách sa podľa Ústrednej komisie pre referendum zúčastnilo 20,03 percenta oprávnených voličov, preto komisia vyhlásila plebiscit za neplatný. Vypísanie referenda iniciovalo HZDS a petičné hárky podpísalo 697 900 občanov.
31. januára 2002 – Referendum o tom, či sa má privatizovať 49-percentný balík Slovenského plynárenského priemyslu, poslanci neschválili. Požadoval ho poslanec Robert Fico zo Smeru.
15. januára 2003 – Národná rada nesúhlasila s návrhom uznesenia, ktorým sa malo vypísať referendum o vstupe Slovenska do NATO. Návrh predložila skupina poslancov za Komunistickú stranu Slovenska. (sita)