
James Palmer čistí svoje auto zničené požiarom. FOTO - TASR/AP
CANBERRA - Lesné požiare nie sú v Austrálii ničím výnimočným. Každoročne ich vypukne niekoľko, pričom zničia stovky hektárov lesa. Avšak tie, ktoré sužujú protinožcov tentokrát, prekvapili aj ostrieľaných požiarnikov. Prvýkrát totiž ohrozujú aj veľké metropoly, medzi nimi hlavné mesto Canberru a Sydney.
„Niečo takéto sa tu deje tak raz za 100-200 rokov“, povedal Jon Stanhope, minister austrálskej vlády pre najohrozenejší štát Victoria. Najhoršia bola situácia v Canberre. Mnohé ulice sa v krátkom čase zmenili na nepoznanie. Zhorené domy, ešte stále dymiace vraky áut, na uliciach množstvo mŕtvych zvierat. V celej oblasti vyhlásili stav ohrozenia. Podľa očitých svedkov šľahali plamene až do výšky 100 metrov.
Napriek nepriaznivým podmienkam navštívil mesto premiér John Howard. „Jeden veterán z druhej svetovej vojny mi ukazoval svoje zničené medaily, iná pani plakala, že stratila všetko, čo mala“, opisoval stretnutia s postihnutými. Sú ich stovky. Ďalší z nich, Phil Bates, iba pred pár dňami dokončil rekonštrukciu domu, ktorý chcel predať. Zhorel do tla.
Podľa informácií austrálskych úradov si plamene do včerajšieho dňa vyžiadali tri obete a asi 150 ľudí utrpelo zranenia. V Canberre vyhnali z domovov tisícky ľudí a zničili takmer štyri stovky domov. Ohnivé peklo zvieralo hlavné mesto v troch smeroch, ktoré sa tiahli od blízkych lesných porastov až k predmestiam. Do hasenia sa cez víkend zapojilo niekoľko tisíc požiarnikov. Ich prácu však sťažoval neustály vietor a vysoké teploty. Tie sa vyšplhali na úroveň 35°C a meteorológovia nepredpovedajú ich pokles ani v nasledujúcich dňoch. Preto sa mnohé už uhasené budovy opäť vznietili. Hasenie včera komplikoval aj hustý dym, ktorý neumožňoval nasadenie leteckej techniky.
Oheň zničil aj časť národného parku Kosciusko, ako i horského masívu, ktorý obopína najväčšie austrálske mesto Sydney. Dostal sa dokonca aj do jeho juhozápadných častí, požiarnikom sa ho však podarilo dostať pod kontrolu. (mm)