SOUL, WASHINGTON - Severná Kórea včera odmietla možnosť, aby sa do krízy okolo jej jadrového programu ako prostredník zapojila OSN. Severokórejská tlačová agentúra KCNA oznámila, že rovnako ako podobná situácia pred desiatimi rokmi, je i súčasná kríza kríza riešiteľná jedina priamymi rozhovormi medzi KĽDR a USA. Stalo sa tak len jeden deň po tom, ako Spojené štáty deklarovali ochotu poskytnúť písomné záruky, že nezaútočia na KĽDR, výmenou za zmrazenie jadrového programu.
Včerajšie severokórejské vyjadrenie by mohlo byť reakciou na sobotňajšiu ponuku USA, ktorú predniesol námestník ministra zahraničných vecí Richard Armitage. „Nemáme žiadne nepriateľské úmysly voči severnej Kórei a nemieni proti nej podniknúť inváziu. Veríme, že existuje spôsob, ako to zdokumentovať, či už výmenou listou alebo oficiálnych vyhlásení“, povedal americký činiteľ. Zdôraznil však, že USA nemienia v žiadnom prípade podpísať so severokórejským štátom zmluvu o neútočení. Armitage okrem toho vyhlásil, že neexituje možnosť podpisu takejto zmluvy, pretože by sa proti nej zrejme postavil Kongres, ktorý by ju musel ratifikovať. Nezabudol tiež ale zdôrazniť, že KĽDR si môže ponechať režim, aký sa im páči. Dôležité je vraj vyriešiť otázku jadrových zbraní na Kórejskom polostrove.
Nastupujúci juhokórejský prezident Ro Mu-hjon včera napriek tomu vyhlásil, že americké vedenie v decembri uvažovalo o možnosti zaútočiť na KĽDR, ale potom sa rozhodlo hľadať mierové riešenie. Ro vraj cítil v tom čase zúfalstvo, ale nemohol povedať verejnosti, čo by sa v tom prípade stalo. Ptom sa však napriek možným komplikáciám rozhodol možnosť konfliktu ostro odmietnuť. Washington si to vraj následne našťastie rozmyslel.
Na tieto tvrdenia včera večer reagovala hovorkyňa Bieleho domu Jeanie Mamová, podľa ktorej americký prezident George Bush dal jasne najavo, že USA nemajú v úmylse podniknúť inváziu a že chcú mierové riešenie. (čtk)