Proces, označovaný za historický, sprevádza nervozita. Ešte pred jeho začiatkom sa advokáti postihnutých a novinári dovolávali, aby sudkyňa presunula pojednávanie do veľkej sály obvodného Tverského súdu. „Do malej sály sa dostali len dva zahraničné tímy - britská BBC a nemecká televízia - ale ani jeden z ruských novinárov,“ posťažoval sa najslávnejší z advokátov postihnutých z Dubrovky Igor Trunov.
Nakoniec sudkyňa Marina Gorbačovová tejto požiadavke vyhovela. Bol to však jediný ústupok: zakázala používanie videokamier, novinári si mohli nahrávať výpovede iba na magnetofóny a zmietla aj ďalšie námietky.
Právnici napríklad chceli, aby sa veci ujal súd vyššej inštancie, pretože budú prerokovávané vysoko tajné materiály a na to obvodný súd nemá právo. Podľa právnikov tu dochádza aj ku konfliktu záujmov. Všetci obvodní sudcovia totiž dostávajú peniaze od mesta, ktoré je predmetom žaloby.
Zatiaľ nie je ani jasné, či novinári budú môcť sledovať rokovanie aj v kľúčových okamihoch procesu. Tými by sa malo stať premietanie zatiaľ utajovanej videokazety so záznamom diania vnútri divadla. Z videa je podľa advokátov zrejmé utrpenie rukojemníkov.
Ako usvedčujúce predmety budú predkladané i tajné dokumenty operatívneho štábu na oslobodenie rukojemníkov a zápisy telefónnych rozhovorov s teroristami. Je takmer isté, že ako svedkov predvolajú osoby vysoko postavené, vrátane niekoľkých ministrov a poslancov, ale aj mnohých novinárov, ktorí pracovali na mieste činu.
Žalovanou stranou je vedenie Moskvy, ktorá podľa ruských zákonov zodpovedá za dôsledky protiteroristickej operácie, pretože sa stala na území mesta. Zástupca starostu Valerij Šancev však vo štvrtok len zúfalo krčil ramenami a tvrdil, že Moskva všetky kompenzácie čestne vyplatila. Rodiny zabitých rukojemníkov dostali po 100-tisíc rubľov, ranení po 50-tisíc a tí, ktorí prišli o svoje veci, po 10-tisíc.
Na súd sa obrátilo už 61 bývalých rukojemníkov a ich príbuzných a celková suma, ktorú od mesta požadujú ako náhradu za morálnu a fyzickú ujmu, predstavuje vyše 50 miliónov dolárov. Ďalší ľudia svoje žaloby pripravujú - každý väčšinou požaduje náhradu vo výške od 450-tisíc po 1,5 milióna amerických dolárov.
Teroristický útok čečenského komanda v divadle Dubrovka si v októbri minulého roka vyžiadal 129 obetí z radov civilistov. Zomreli na otravu plynom fentamyl, ktorý použili ruské jednotky pri likvidácii teroristov. Predpokladá sa, že počas procesu sa centrum pozornosti prenesie na vedenie tajných služieb, ktoré smrť väčšiny ľudí zavinilo. PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum
Ruská vláda pred Európskym súdom
Aj na Európskom súde pre ľudské práva bude na pretrase Moskva. Medzinárodný tribunál včera oznámil, že začne prejednávať žaloby Čečenov proti ruskej armáde. Štrasburskí sudcovia sa pripravujú na prvých šesť prípadov, kde ako obvinená strana bude figurovať moskovská vláda. Pôjde o trestné činy mučenia, hromadných popráv a neoprávnené bombardovanie v rokoch 1999-2000.
(zo)