* Výstavu diel popredného slovenského výtvarníka, nitrianskeho rodáka Edmunda Massányiho (1907-1966) pod názvom In Memoriam, sprístupnili v galérii Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre. Expozíciu pripravila z vlastných zbierok Nitrianska galéria so zámerom predstaviť najmä mladšej generácii maliara, grafika, ilustrátora, tvorcu monumentálnych diel i významného slovenského reštaurátora sakrálnych malieb. Súbor približuje práce umelca z obdobia od štyridsiatych do šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď vrcholila jeho výtvarná tvorba. V snahe prezentovať Massányiho talent a široký umelecký záber, výstava ukazuje krajinomaľby, portréty, figurálne kompozície, kvetinové zátišia i práce, ktorými umelec zachytil dynamickú premenu rodného mesta. Výstava potrvá do 20. februára.
* Výstavu s názvom Vedecká hračka 2003 sprístupnili v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Na prvej tohtoročnej putovnej výstave, ktorá je priebežne obmieňaná a doplňovaná, je vystavených vyše 100 hračiek a 20 hlavolamov z 21 krajín. Výstavu doplní 19. marca odborný seminár organizovaný Pedagogickou fakultou Univerzity Mateja Bela venovaný učiteľom základných a materských škôl. O výstave informovala Beáta Puobišová z Úradu priemyselného vlastníctva, ktorá zároveň zastupuje aj občianske združenie Vedecká hračka. Na výstave si návštevníci môžu nielen prezrieť, ale aj vyskúšať množstvo hračiek a hlavolamov, ktorých fungovanie je založené na princípoch fyziky. Členovia združenia Vedecká hračka už za svoje hračky, ktoré majú často charakter učebných pomôcok, získali niekoľko ocenení na výstavách hračiek, vynálezov a inovácií v Belgicku, Maďarsku, NSR, USA či Veľkej Británii. Po rokoch propagácie sa už našli drobní slovenskí výrobcovia, ktorí začali vyrábať niektoré z hračiek slovenských autorov. Výstava potrvá do konca marca.
ŽILINA
* Magické vízie je názov výstavy akvarelov maľujúceho sochára Zdeňka Hošeka, absolventa sochárskeho ateliéru na pražskej Vysokej škole umeleckopriemyselnej, ktorú sprístupnili v Galérii Klasik v Žiline.
Podľa kurátora výstavy a zároveň riaditeľa Galérie Velvet v Prievidzi Luboša Babaríka autor „vždy veľmi rád a brilantne kreslil, čo napokon predurčilo aj portrétne a figurálne realizácie. S kresbou prišli aj pokušenia piktoriálne, maliarske a zdá sa, že práve v ich priesečníku vznikajú jeho úžasné akvarelové vízie, pretože čerpajú z očarenia a úžasu nad krásou sveta“. Zdeňek Hošek predstavuje podľa Babaríka rozmanitosťou svojho diela - medaila, reliéf, komorná a monumentálna plastika, keramika, kresba, maľba a akvarel - skoro renesančný univerzalizmus, pričom svoje sochárske dielo tematicky oprel o hlbinné zdroje ľudského a živočíšneho sveta. „Jeho plastický vid siaha do intímnych motívov ženy a rodiny, až po mikroskopický obraz prírodného diania. Tu všade počas jeho doterajšej genézy nachádzame poetizujúci aj úsmevný, hravý aj zdravo dravý tón, dobre dopĺňajúci orchestráciu diskrétnych harmónií sveta i toho, čo je za ním,“ dodáva Babarík. Výstava potrvá do 14. februára 2003.
PREŠOV
* Popraskané okenné tabule na budove Krajského múzea v Prešove, ktoré spôsobili silné januárové mrazy, posunuli sprístupnenie výstavy Motýlia krása. Spojili ju tak s vernisážou ďalšej výstavy Chránená príroda Slovenska, ktorá do Prešova prichádza z Liptovského Mikuláša. Ako povedala odborná pracovníčka múzea Alžbeta Verešpejová, výstava predstavuje súčasnú sieť veľkoplošných chránených území - národných parkov a chránených krajinných oblastí na Slovensku. Návštevníci ju môžu vidieť do 22. marca.
SABINOV
* V priestoroch Mestského múzea v Sabinove pripravuje Terézia Kravčíková zaujímavú výstavu Šatky a čepce s oblasti Šariša. Obe pokrývky hlavy boli v minulosti neoddeliteľnou súčasťou úpravy každej vydatej ženy na vidieku. Pri ich zhotovovaní používali rôzne materiály a techniky zdobenia. Výber čepcov a šatiek dokumentuje, do akej miery sa im darilo aj prostredníctvom tohto malého doplnku oblečenia docieliť dekoratívnu pestrosť a súlad odevu. Výstavu Šatky a čepce sprístupnia o týždeň 24. januára a potrvá do 10. marca. (tasr, sita)