BRATISLAVA – Na príspevok na bývanie bolo vlani odkázaných asi 63-tisíc slovenských domácností. Od januára sa náklady na bývanie podstatne zvýšili a vláda zmenila systém pomoci tak, že tieto príspevky sa nepočítajú do príjmu, ktorý štát dáva ľuďom v hmotnej núdzi, a pri výpočte sociálnych dávok.
Tí, ktorí sú na príspevok odkázaní, ho teda dostanú „navyše“.
Zdenko Nováček z ministerstva sociálnych vecí odhaduje, že po úprave príspevku na bývanie, ktorá sa očakáva od júla, stúpne počet domácností, ktoré naň budú odkázané, na 85-tisíc.
Na Okresný úrad v Čadci si podľa vedúcej odboru sociálnych vecí Karin Bugálovej chodia po príspevok na bývanie najmä rodiny s deťmi. ,,Dostávajú sumy zhruba od 200 do 1800 korún, čo je v našom regióne s nezamestnanosťou aj do 20 percent pomoc,“ hovorí Bugálová.
Problém je v tom, že hranica minimálnych výdavkov na bývanie, podľa ktorých sa stanovuje nárok na príspevok, vychádza z výpočtov z roku 2000, teda ešte pred zdražovaním energií, ktorých cena stúpla takmer o tretinu. Podľa starých výpočtov sú minimálne výdavky na bývanie pre štvorčlennú rodinu 2900 Sk.
Vláda upravuje výpočty minimálnych výdavkov na bývanie iba dvakrát do roka a 1. januára to nestihla. Ďalší termín je až 1. júla. Za tento polrok teda zdražovanie energií štát nezohľadní. V štátnom rozpočte je na príspevky na bývanie určená suma 900 miliónov korún.
Autor: Zora Handzová