Žena odhadne muža za pár sekúnd

Moja kamarátka a jej manžel sedeli raz večer v obývačke a rozprávali sa. Idylka, poviete si. V istej chvíli však muž začal hovoriť veľmi hlasno a rýchlo. Priateľka nechápala, prečo na ňu manžel zrazu kričí a urazila sa. Tichej domácnosti sa dalo predísť,


ILUSTRAČNÉ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL


keby nebola posudzovala manželov rýchly a hlasný prejav svojou, ženskou optikou. Muži totiž môžu zrýchliť tempo prejavu len pri súčasnom zvyšovaní sily hlasu. Ženy však dokážu hovoriť rýchlo aj keď rozprávajú pošepky.

Muži a ženy rozdielne chápu komunikáciu, rozdielne sa vyjadrujú, rozdielne prijímajú partnerove repliky. Rozdiely v uplatňovaní týchto prostriedkov sa objavujú už v ranom detstve. Napríklad chlapci razantnejšie gestikulujú, dievčatká majú jemnejšie pohyby a častejšie sa usmievajú. V dospelosti sa zasa snažíme dokumentovať nielen to, že sme mužom/ženou, ale sa aj správame ako muž/žena – veď sa to od nás aj očakáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Muži sa menej usmievajú

Pri komunikácii s partnerom rovnakého pohlavia muži v porovnaní so ženami uplatňujú menej mimiky, menej často sa usmievajú, zriedkavejšie sa pozerajú na partnera a udržujú od neho väčšiu vzdialenosť. Razantnejšie pohybujú telom ako ženy. Ich gestikulácia je menej expresívna a nie je taká častá ako gestikulácia žien. Ženy sa dlhšie a častejšie pozerajú na partnerku, ochotnejšie pritakávajú, živšie a expresívnejšie gestikulujú. Udržujú menšiu vzdialenosť od partnerky.

Ženy sa viac dotýkajú

Kým muži si radi sadajú tak, že ich kolená sú od seba, ženy uprednostňujú sedenie s nohami vedľa seba alebo s nohami prekríženými v kolenách. Muži často sedia tak, že zopnú ruky za hlavou, pohodlne sa oprú o operadlo stoličky a vypnú hrudník; ženy si takto sadnú len výnimočne. Muži vôbec sedia i pohybujú telom tak, že vyžadujú pre seba viac priestoru ako ženy. Muži si pri stretnutí zvyčajne podajú ruky, ženy sa objímu, pobozkajú. Ženy sa na verejnosti viac bozkávajú a držia za ruky ako muži.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy sa dokonca viac dotýkajú samých seba – hladia si tvár, hrajú sa s vlasmi, upravujú si odev. Nie je však jasné, či je to spôsobené tým, že sú snáď úzkostlivejšie ako muži, alebo je to zvýšeným sebauvedomovaním si svojho vzhľadu. Ženský účes i oblečenie si v spoločnosti vyžadujú oveľa viac kontroly ako mužské.

V komunikácii s partnerom opačného pohlavia muži i ženy niektoré neverbálne výrazové prostriedky partnera preberajú, iné zasa zdôrazňujú v snahe upútať jeho pozornosť. Napríklad dĺžka pohľadov je kratšia v komunikácii mužov, dlhšia v komunikácii žien, v komunikácii muž – žena je stredná. V zmiešaných rozhovoroch muži i ženy uplatňujú viac krášliacich pohybov, muži si upravujú oblečenie, najčastejšie viazanku, ženy sa dotýkajú vlasov, pohadzujú hlavou.

SkryťVypnúť reklamu

Muži si ženskú mimiku zle vysvetľujú

Z nášho porovnania sa zdá, akoby mužský spôsob komunikácie bol priebojnejší, no menej spoločenský; ženy sa zdajú byť otvorenejšie, senzitívnejšie, chápavejšie. Bohatšia mimika, frekventovanejšie pohľady a štedrejšie úsmevy ich robia akoby slabšími, prístupnejšími, príliš „milými“ a závislými od partnera. Muži si často takúto neverbálnu komunikáciu žien nesprávne vysvetľujú ako sexuálnu výzvu. Týmito neverbálnymi prostriedkami si však ženy ťažko vydobýjajú rešpekt v spoločnosti. Preto v súčasnosti stretáme mnoho žien, ktoré si v zamestnaní osvojujú typicky mužské formy správania.

Ženy je ťažšie oklamať telom

Muži a ženy sa odlišujú aj v schopnosti čítať neverbálnu komunikáciu. Muži uprednostňujú komplexný pohľad, ženy sa zameriavajú na detaily, vedia odhaliť nezrovnalosti medzi slovami a rečou tela hovoriaceho. Preto je ťažké oklamať ich. Na spoločenských podujatiach sú ženy schopné do 10 minút odhaliť vzťahy medzi prítomnými a len 4 sekundy potrebujú na to, aby zaregistrovali najatraktívnejšieho muža. Muži skôr venujú pozornosť vybaveniu miestnosti a tomu, ktoré veci tam treba opraviť.

SkryťVypnúť reklamu

PhDr. OĽGA ŠKVARENINOVÁ, CSc.,

Autorka pracuje na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, venuje sa verbálnej a neverbálnej komunikácii

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu