Vykonateľnosť rozhodnutia Ústavný súd oddialil, až kým nerozhodne o sťažnosti Sergeja Kohuta, kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu, o porušení rovnosti v prístupe k funkciám. Harabin ako člen rady totiž mohol hlasovať (aj sám za seba) a Kohut nie.
Funkčné obdobie Harabinovi uplynie 11. februára. Ak Ústavný súd dovtedy nerozhodne, stane sa z neho radový sudca Najvyššieho súdu a súd bude dočasne viesť podpredseda Juraj Majchrák. Bude mať možnosť zmeniť rozhodnutia, ktoré Harabinovi vyčítajú jeho oponenti.
Sudcovia sa k tomu nechcú veľmi vyjadrovať. „Je tu veľmi veľa vecí, ktoré treba zmeniť,“ povedal jeden z nich. Sťažujú sa na spoluprácu Harabina so sudcovskou radou. Očakávajú, že zmena v tejto oblasti by situáciu upokojila. „Chcem, aby sa rešpektoval zákon a aby bol Najvyšší súd transparentný a otvorený,“ zhrnul svoje predstavy minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Aj on si myslí, že by sa mala zlepšiť komunikácia medzi sudcami.
Harabin sa s ministerstvom sporí o zavedenie systému elektronickej podateľne a zostáva pri starom spôsobe prideľovania prípadov. Lipšic trvá na tom, aby veci na Najvyššom súde prideľoval počítač. „Predpokladám, že by sa hneď začali rokovania s ministerstvom a hľadal by sa spôsob, ako začať používať podateľňu,“ myslí si ďalší z nespokojných sudcov o postupe po zmene v čele súdu. Problémom je aj spôsob, ako sa do senátov a kolégií zaraďujú sudcovia. „Nemôžu byť členovia jedného kolégia v senátoch iného kolégia, keď zákon hovorí, že môžu byť iba v jednom kolégiu,“ tvrdí Lipšic.
Zvykom sa na Najvyššom súde stalo prideľovanie státisícových odmien sudcom, ktorí sú zadobre s Harabinom. Niektorí sudcovia naopak odmeny vôbec nedostanú. „Je to nepriame úplatkárstvo. To je nehoráznosť, veď je to uplácanie zo štátnych peňazí,“ rozčuľuje sa sudca nespokojný s Harabinovými praktikami.
Harabin sa k najnovšiemu vývinu na súde pre médiá zatiaľ odmieta vyjadrovať. (rp)