
Letecká snímka z mája minulého roka ukazuje baraky tábora v Haengjongu. Podľa televízií NBC a MSNBC ide o gulag stalinského typu. Podľa humanitárnych pracovníkov je v nich ešte horšia situácia ako v Hitlerových koncentračných táboroch. FOTO - REUTERS
rýchlo. Povedala bývalá severokórejská väzenkyňa a v súčasnosti pracovníčka organizácie obhajujúcej ľudské práva v južnej Kórei Kwon Un-kjong. „Je to ako v Osvienčime,“ komentovala pokladníčka organizácie Sieť za demokraciu a ľudské práva v severnej Kórei čerstvo zverejnené letecké fotografie táborov, o ktorých sa traduje, že sú skryté v hĺbke tejto tajomstvami opradenej a od okolitého sveta izolovanej krajiny.
Podľa Kwon sa severokórejské tábory v ničom neodlišujú od nemeckých koncentračných táborov z druhej svetovej vojny. „Jediným priamym riešením je zrútenie severokórejskej vlády,“ povedala Kwon agentúre Reuters.
Podľa organizácie sa tábory s desiatkami tisíc politických väzňov koncentrujú v horách a v oblastiach s totálnou „diktátorskou kontrolou.“ Ľudia, ktorí si odpykávajú tresty v bežných väzniciach a ktorí sú väčšinou nevinní, si môžu aspoň odratávať dni, ktoré im zostávajú do návratu na slobodu. Politickí väzni sú ale vraj odsúdení na doživotie. „Jediným prostriedkom k úniku je spáchať samovraždu,“ tvrdí organizácia.
Kang Čorl-hwan strávil desať rokov ako dieťa v koncentračnom tábore za bližšie nespresnený zločin svojho deda a až v roku 1992 sa mu s niekoľkými málo ľuďmi podarilo utiecť. „Dostávali sme k jedlu len solenú kukuricu. Väčšina ľudí zomrela na podvýživu. Konzumácia žltých červíkov z borovíc bola veľmi bežná vec,“ povedal a dodal, že jesť žaby, potkany alebo hady bolo považované za luxus.
Kang, ktorý teraz pracuje ako reportér pre soulský denník Čoson ilbo povedal, že tehotné ženy nútia k potratu a ich manželia sú zatváraní do zvláštnych ciel na tri mesiace. Čoson ilbo minulý týždeň informoval, že tresty za pokus o útek z krajiny veľmi pritvrdili, a to pri vážne sa zhoršujúcich životných podmienkach v severnej Kórei v dôsledku zlej úrody a prerušení dodávky zahraničnej potravinovej pomoci. Americký senátor za republikánov Sam Brownback v stredu povedal, že v severnej Kórei ide o jeden z najhorších prípadov porušovania ľudských práv na svete. „Je len málo miest, ktoré by mohli súperiť s takou mierou skazenosti, s tvrdosťou severokórejského režimu voči vlastnému ľudu,“ dodal.
Bývalý väzenský dozorca, ktorý pracoval v táboroch pre ľudí odsúdených za politické zločiny osem rokov, povedal, že keď po prvý raz prišiel do tábora, nemohol uveriť, že išlo o ľudí, pretože boli takí oslabení podvýživou a sklesnutí pre úmornú drinu. „Boli ako chodiace zvieratá. Už to neboli ľudia,“ podotkol.
(čtk)