Zvolenie nového litovského prezidenta Rolandasa Paksasa vzbudilo prudké reakcie zahraničných médií. Niektoré ho nazvali litovským Jörgom Haiderom, objavili sa i špekulácie o možnom odklone litovskej politiky od EÚ. Isté francúzske noviny ho prirovnali k Le Penovi. Takmer všetky zahraničné médiá ho opisujú ako „nacionalistu“. Londýnske noviny The Times dokonca uverejnili titulok „‘Le Pen‘ Pobaltia vyzýva Brusel“, hoci samotná správa podobné obavy popiera.
Chýry o zániku demokracie v Litve sú v skutočnosti silne prehnané. Všetky rozprávky o pobaltskom Le Penovi alebo Haiderovi pochádzajú z tábora jeho volebného súpera, odstupujúceho litovského prezidenta Valdasa Adamkusa, ktorý prežil roky v emigrácii v USA.
Paksas dostal 55 percent hlasov, zatiaľ čo Adamkus len 45 percent. V predvečer volieb vydávala Adamkusova predvolebná kancelária hysterické vyhlásenia. „Litve možno hrozí rovnaká izolácia ako Rakúsku po Haiderovom úspechu v prípade Paksasovho víťazstva,“ tvrdil filozof Leonidas Donskis, člen Adamkusovho štábu predvolebnej kampane. Takmer všetky politické strany vrátane vládnucich sociálnych demokratov podporovali nestraníckeho Adamkusa. „Nemôžeme podporiť muža, ktorý používa symboly Tretej ríše,“ vyhlásil Gediminas Kirkilas, jeden z vodcov sociálnych demokratov, o Paksasovi.
Paksasova politická strana, strana liberálnych demokratov, vytvorená tesne pred voľbami, si naozaj zvolila za stranícky symbol orla. „Okrem predvolebných trikov som si v Paksasovej kampani nevšimol žiadny ‘fašizmus‘. Je to rovnaké ako obviniť Spojené štáty z fašizmu, keďže majú orla v štátnom znaku. Prirodzene, jeho kampaň bola populistická, no ide len o úspešné dielo tvorcov imidžu,“ komentoval Arturas Dubonis, historik litovského Historického inštitútu. Obvinenia z nacionalizmu v západných médiách sú smiešne: Paksas jednoznačne zvíťazil v juhovýchodnej Litve, kde dominuje po poľsky hovoriace obyvateľstvo a vo Visaginas, jedinom litovskom meste, kde prevažujú po rusky hovoriaci voliči.
Platené reklamy Paksasovej kampane v novinách hlásali: „Nikto nemá právo kradnúť a míňať vaše peniaze. Tí, čo chcú pracovať, musia mať pracovné miesta. Nikto by sa nemal báť ochorieť a zostarnúť.“ „Je to rovnaké ako napísať - po použití toalety by ste si mali umyť ruky,“ skonštatoval politický analytik Lauras Bielinis.
Len čo sa skončila predvolebná kampaň, Paksas rýchlo zmenil tón. Tento 46-ročný akrobatický pilot vyhral aj vďaka svojmu šarmu, ktorý 76-ročnému Adamkusovi chýba. Tajomstvo Paksasovej popularity možno spočíva v jeho vzdušnej bravúre. Počas predvolebnej kampane lietal spolu s ďalšími dvoma akrobatickými pilotmi vo formácii rýchlosťou vyše 200 kilometrov za hodinu pod mostovým oblúkom len sedem metrov nad vodnou hladinou. Občas ho vídať uprostred noci na osamelých jazdách na motorke po Vilniuse.
Autor: ROKAS M. TRACKEVIS, Vilnius