Čo ukázala prvá voľba?
„Veľmi zlý stav politickej scény. Najsilnejšia strana, vládna ČSSD, nemá jednotné vedenie. Nie je schopná sa zhodnúť na jednom kandidátovi. Strana je rozbitá na niekoľko skupín, ktoré sledujú svoje egoistické záujmy bez ohľadu na to, že ČSSD je vládnou stranou, ktorá má dlhodobý program. To je hlavná príčina všetkých problémov a smutnej podoby prvej voľby. Jednotlivé skupiny v sociálnej demokracii totiž blokovali voľby.“
Aký vývoj predpokladáte v ďalšom kole?
„Prvú voľbu určovali skupiny vnútri sociálnej demokracie a v poslednej fáze aj komunisti. Ak do druhej voľby bude nominovaný Miloš Zeman a všetko tomu nasvedčuje, tak má veľkú šancu. Nemá za sebou len veľkú časť sociálnej demokracie. Ak jeho súperom bude Václav Klaus, tak je isté, že sa komunisti priklonia k nemu.“
Kde bude Klaus a Zeman hľadať podporu?
„Klaus mimo svojej strany len ťažko. To, že dostal v prvej voľbe viac hlasov, než sa čakalo, bolo výsledkom taktického hlasovania ľudovcov a Únie slobody. Táto dohoda nebola napokon dodržaná a to, čo Klaus získal navyše, je len výsledkom nešťastných taktických manévrov ostatných strán.“
A ako to bude v druhej voľbe?
„S takouto podporou už Klaus rátať nemôže. Bude mať podporu ODS a niekoľkých poslancov a senátorov za Úniu slobody.“
A Zeman?
„Ten môže počítať so svojou skupinou v ČSSD a zdá sa, že aj s komunistami, pokiaľ bude stáť proti Václavovi Klausovi. Ale je tu aj predpoveď ministra Dostála, ktorý je prívržencom Zemana. Domnieva sa, že Zemanovi to nebude aj tak stačiť.“
Bude po druhom kole známy prezident?
„Myslím, že nie.“
Silnie tlak na priamu voľbu. Nepríde na rad, ak bude neúspešné aj druhé kolo?
„Je to možné. Priama voľba je ale veľmi zlou cestou. Predpokladala by ústavné zmeny a veľmi dlhé vyjednávania o nich. Je to tiež vec nákladná. Že sa to napokon stane, je možné, ale situáciu to nezlepší. Je to len naťahovanie tejto nešťastnej konštelácie.“
Okrem posilňujúcich sa komunistov sú ostatné strany v kríze. Štiepenie neprebieha len u sociálnych demokratov. Čím to je?
„Skončilo sa obdobie umelej stability. Bola to konštrukcia opozičnej zmluvy. Mnoho ľudí si zvyklo, že nie je politická súťaž. Žiadna akcia, politické reformy. Mnohým to vyhovovalo, do istej miery to bolo podobné bývalému režimu. A teraz vodcovia opozičnej zmluvy čiastočne odišli z politickej scény a vládne zmätok a chaos. Česká politická scéna ešte nie je zvyknutá na normálnu politickú súťaž a opozíciu. Ešte stále je to vo vývoji.“
MAREK CHORVATOVIČ