BRATISLAVA – Byť evidovaným nezamestnaným je od nového roku ťažšie. Nezamestnaný musí každých 14 dní prísť na úrad práce a preukázať, že si hľadá zamestnanie. Inak to úrad považuje za neochotu spolupracovať, čo je jeden z dôvodov na vylúčenie z evidencie.
Štrnásťdňový cyklus sa ešte len začal. Najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou to pracovníkom úradov práce dalo riadne zabrať. „Vychádza nám to tak, že na jednu sprostredkovateľku pripadá okolo sto ľudí na jeden deň,“ hovorí zástupca riaditeľky Okresného úradu práce v Detve Štefan Chlebničan. Šesť pracovníčok vybaví 600 nezamestnaných.
Úrad podľa Chlebničana eviduje 4,5-tisíca nezamestnaných. „To je deväťtisíc ľudí do mesiaca.“ Nie každý je však dostatočne uvedomelý, aby porozumel tomu, čo mu pracovníčka vysvetľuje. „Ostáva málo času na klienta, čím sa vlastne staviame do úlohy štatistov.“
Nezamestnaní musia dokázať svoj záujem o prácu potvrdením od zamestnávateľa, u ktorého sa uchádzali o zamestnanie, čo sa stretáva so značnou nevôľou. „Negatívny ohlas je zo strany nezamestnaných, ale aj zamestnávateľov, ktorých to zaťažuje.“ Neraz sa pritom správajú podráždene a niekedy aj agresívne. „Zatiaľ sme zaznamenali len slovné vyhrážky,“ hovorí Chlebničan.
Pracovníčka Okresného úradu práce v Gelnici potvrdila, že úradom pribudlo roboty. Klienti sa podľa nej však správajú chápavo. „Vedia pochopiť aj zamestnancov úradu práce, že je toho dosť.“
Nemilo prekvapení môžu byť aj zamestnanci, ktorí boli evidovaní ako nezamestnaní viac ako 12 mesiacov, alebo viac ako pol roka po absolvovaní školy. Okresné úrady práce im od januára minulého roka preplácali cestovné za prácou až jeden rok 1500 korún mesačne.
Čím nezamestnaný dokazuje svoj záujem o prácu
– potvrdením zamestnávateľa, že sa u neho o prácu uchádzal (tlačivo je na každom úrade práce),
– potvrdením vydaným novým zamestnávateľom,
– žiadosťou o prijatie do pracovného pomeru, na ktorej zamestnávateľ potvrdí jej prevzatie a dátum prevzatia,
– žiadosťou o prijatie do pracovného pomeru zaslanou poštou s príslušným podacím lístkom,
– e-mailom zaslanou žiadosťou o prijatie do pracovného pomeru (identita evidovaného nezamestnaného musí byť jednoznačná z e-mailovej adresy),
– ohlásením živnosti a žiadosťou o koncesnú listinu, žiadosťou o členstvo v profesijnej komore.