
Iracký strážnik zatvára bránu Republikánskeho paláca po kontrole inšpektorov. FOTO - REUTERS
Inšpektori boli v Republikánskom paláci, kde má Husajn svoju hlavnú kanceláriu, tri hodiny. Nebolo však jasné, či bol Saddám v čase prehliadky vnútri.
Prvý palác navštívili inšpektori už v decembri. Nič v ňom vtedy nenašli. O palácoch sa hovorí, že by mohli byť ideálnou skrýšou pre zbrane hromadného ničenia. Pri minulých inšpekciách boli práve paláce dôvodom najčastejších sporov. Iračania do nich inšpektorov nechceli púšťať. Posledná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN im umožňuje pohyb na celom území Iraku vrátane palácov. Nemusia tiež dopredu oznamovať, kam budú smerovať ich ďalšie kroky.
Iračania sa snažia demonštrovať svoju ochotu spolupracovať s inšpektormi. Amerika ani inšpektori, ale nie sú príliš spokojní. Prezident George Bush v utorok opäť upozornil Saddáma Husajna, že čas sa kráti. „Doteraz som nevidel dôkaz, že by začal s odzbrojovaním. Som otrávený a unavený z hier a podvodov,“ povedal americký prezident.
O niečo miernejší bol šéf inšpektorov Hans Blix. Aj on ale upozornil Bagdad, že by mal viac spolupracovať. V utorok povedal, že inšpektori našli dôkazy, že Irak aj napriek embargu pašoval zbrane. Zatiaľ nie je jasné, či sú medzi nimi zbrane hromadného ničenia, alebo ide o konvenčné technológie.
Republikánsky palác postavili v 50. rokoch minulého storočia. Je to komplex asi 140 budov a sídli v ňom aj elitná Republikánska garda. V komplexe sú tiež byty vládnych predstaviteľov. Počas vojny v Perzskom zálive ho dvakrát bombardovali. Po vojne ho opravili.
(kos, reuters)
Američania požiadali o pomoc NATO
BRUSEL - Spojené štáty včera formálne požiadali spojencov v NATO o pomoc v prípade vojny v Iraku. Naďalej nepočítajú s priamou účasťou aliancie vo vojne.
Podľa zdrojov z aliancie Američania predložili návrh šiestich foriem pomoci vrátane otvorenia vzdušného priestoru, základní, prístavov a možnosti dopĺňania pohonných látok. Američania tiež majú záujem o prieskumné lietadlá Awacs a rakety Patriot pre protivzdušnú obranu. Tie by mali pomôcť Turecku, ktoré by v prípade akcie malo poskytnúť americkej armáde základne, a preto by sa mohlo stať terčom irackých raketových alebo leteckých útokov.
Členovia aliancie o americkej žiadosti včera len začali rokovať.
(reuters, kos)