Po napínavej voľbe prezidenta nezvolili

PRAHA - Až do tretieho kola sa včera po veľmi napínavom priebehu dopracovala voľba českého prezidenta. Čestný predseda ODS Václav Klaus a predseda senátu Petr Pithart (KDÚ-ČSL) potrebovali získať 141 hlasov. Nakoniec sa to ani jednému nepodarilo. Klaus ..


Prezident Václav Havel sledoval voľbu novej hlavy štátu vo svojej kancelári spolu s manželkou Dagmar.

FOTO - REUTERS

PRAHA - Až do tretieho kola sa včera po veľmi napínavom priebehu dopracovala voľba českého prezidenta. Čestný predseda ODS Václav Klaus a predseda senátu Petr Pithart (KDÚ-ČSL) potrebovali získať 141 hlasov. Nakoniec sa to ani jednému nepodarilo. Klaus získal len 113 hlasov.

Nasledovať bude druhá voľba Havlovho nástupcu, na jej dátume sa ešte musia strany dohodnúť. Môžu sa na nej zúčastniť neúspešní kandidáti z prvého kola aj noví záujemcovia. Istá je účasť Klausa a expremiéra Miloša Zemana (ČSSD).

Voľba bola tajná a priebeh to výrazne ovplyvnilo. Nechýbal ani jeden z 200 poslancov a 81 senátorov. Situácia sa každým kolom menila, Klaus hovoril o „hojdačkovom efekte“. Po prvom kole (postúpil spoločne s Pithartom) práve jeho pozícia vyzerala až prekvapivo dobre a vedúcu pozíciu si dokázal udržať. Potvrdilo sa však, že stranám chýba vôľa dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi. „Nie je to katastrofa, je to ale škoda,“ komentoval nezvolenie Havel.

ODS bola v každom kole najstabilnejšou stranou podporujúcou svojho uchádzača. Naopak roztrieštení socialisti lavírovali a nedokázali podporiť dostatočne v prvom kole ani svojho kandidáta Jaroslava Bureša. Špekulácie, že medzi socialistami by sa mohol nájsť dostatok zákonodarcov, ktorí po Burešovom vypadnutí podporia Pitharta, sa nepotvrdili. Vo vládnej strane sú už pravdepodobne tri krídla - premiéra Vladimíra Špidlu, expremiéra Miloša Zemana a medzi socialistami boli včera zrejme aj takí, čo volili Klausa. Zemanovské krídlo, ktoré chcelo, aby sa celá prvá voľba skončila neúspechom, uspelo.

Predpokladá sa, že voľbu v druhom i treťom kole zablokovali poslanci KSČM, ktorým vypadol kandidát Miroslav Kříženecký už v prvom kole, a nehlasovali ani za jedného z kandidátov. Predpokladalo sa, že ich zdržanie by mohlo pomôcť Pithartovi, nestalo sa tak a v druhom i treťom kole Klaus získaval a Pithartov zisk narástol len nepatrne.

Nečakane priaznivý výsledok Klausa v prvom kole si politológovia najprv vysvetľovali snahou zákonodarcov vládnej koalície vyradiť z boja o Hrad kandidáta ČSSD Jaroslava Bureša. Nedá sa ale vylúčiť, že strany bývalej opozičnej zmluvy, teda ČSSD a ODS, uzavreli pred hlasovaním dohodu o Klausovej podpore výmenou za iné výhody.

Politológ Zdeněk Zbořil si myslí, že Klausovmu úspechu mohli nahrať aj iné dôvody, než snaha zabrániť Burešovmu postupu. „Veril by som v nejakú významnú dohodu medzi ODS a ČSSD, ktoré majú impozantnú väčšinu v oboch komorách. Motívom môže byť spoločné vládnutie,“ naznačil.

Tomu by nasvedčovali aj informácie utorňajšieho vydania denníka Právo, podľa ktorého sa predseda ODS Mirek Topolánek minulý týždeň zišiel so Zemanom. Podľa Zbořila je okrem prepadu sociálnodemokratického kandidáta prekvapivý i nízky počet hlasov, ktoré získal v senáte ľudovecký kandidát Pithart. (mch, čtk)

Výsledky hlasovaní

V dolnej komore snemovne je 201 poslancov. V senáte zasadá 81 senátorov. V prvých dvoch kolách sa zratúvali hlasy osobitne v dolnej komore i v senáte. V treťom kole sa hlasy v oboch komorách už sčítali a na zvolenie stačila jednoduchá väčšina.

I. kolo

Václav Klaus (ODS) - 92 poslancov, 31 senátorov
Petr Pithart (KDU - ČSL) - 20 poslancov, 35 senátorov
Jaroslav Bureš (ČSSD) - 39 poslancov, 7 senátorov
Miroslav Kříženecký (KSČM) - 44 poslancov, 2 senátori

II. kolo

Václav Klaus (ODS) - 77 poslancov, 32 senátorov (109)
Petr Pithart (KDU - ČSL) - 46 poslancov, 43 senátorov (89)

III. kolo

Václav Klaus (ODS) - 80 poslancov, 33 senátorov (113)
Petr Pithart (KDU - ČSL) - 44 poslancov, 40 senátorov (84)

Aktívni politici v hladomorni, Zeman na chalupe

Pri voľbe prezidenta bolo najživšie v Rothmayerovej sále, ktorá slúžila ako foyer. Tu sa politici a senátori zdravili, novinári vyzvedali. Ráno ešte pred rokovaním sa vytvoril rad pred bufetom. Predávali rannú kávu, ale i nealkoholické a alkoholické nápoje. Hlúčiky politikov stáli pri stoloch, fajčili a diskutovali. A práve tu, ale aj v straníckych kluboch, kam nemali novinári prístup, sa rozhodovalo a dohadovalo. Šéfovia poslaneckých a senátorskych klubov sa zasa stretávali v hradnej miestnosti nazvanej „hladomorňa“.

„Myslím, že šance na zvolenie Pitharta sú tak okolo 50 až 60 percent,“ usmieval sa ráno jeden z ľudoveckých poslancov. Václav Klaus sa zastavil na kus reči aj s nezávislým senátorom a šéfom televízie Nova Vladimírom Železným - vedelo sa, že ten mu dá hlas. Až gong, ktorý avizuje začiatok hlasovania v parlamente, skrátil dlhý rad pred improvizovaným bufetom. Počas prejavov prezidentských kandidátov a vystúpenia prezidenta Havla bola sála plná. Potom sa asi polovica zákonodarcov vrátila do foyer. Prezidentskí kandidáti však v sále vytrvali. Petr Pithart sedel ako šéf senátu za predsedníckym stolom, Václav Klaus medzi poslancami ODS. Jaroslav Bureš a Miroslav Kříženecký sedeli na miestach pre hostí.

Miloš Zeman, s ktorým sa počíta v ďalšom kole voľby, sledoval priebeh v teple svojej chalupy na Českomoravskej vysočine. Kjej priebehu sa počas dňa vyjadriť nechcel. (čtk, mch)

Havlova rozlúčka

Prezidentov prejav trval len päť minút.

* * *

„Ako občan nášho štátu, ktorý nikdy, keď išlo o zásadnú tému nášho spoločenského života, nedokázal mlčať, nechcem a ani by som nevedel verejný priestor úplne opustiť. Ale predpísal som si z dobrých dôvodov - aspoň v prvom období - značnú zdržanlivosť.“

* * *

„Robil som, čo som vedel. Asi sa všeličo podarilo a asi som i všeličo pokazil.“

* * *

„Pevne verím, že sa podarí zvoliť prezidenta už v prvej voľbe a že ten, koho zvolíte, bude dobrou hlavou štátu.“

* * *

V mene zákonodarcov sa poďakoval Havlovi šéf parlamentu Lubomír Zaorálek.

* * *

„V tejto krajine má funkcia prezidenta od čias Tomáša Garrigua Masaryka dobrú povesť. Som presvedčený, že vy ste túto povesť potvrdili. Uniesli ste túto úlohu a splnili jej nároky. Založili ste prestíž Českej republiky vo svete a pokúsili ste sa pozdvihnúť tento národ. Za obe komory parlamentu sa vám teraz chcem poďakovať, pretože ste nesmierne pomohli a prospeli ľuďom, ktorí žijú v tejto krajine. Pán prezident, my všetci vám ďakujeme.“

Prítomní povstali a vyprevadili Havla potleskom. Voľbu svojho nástupcu sledoval v hradnej kancelárii. (mch, čtk)

Krátko z kandidátskych prejavov

Jaroslav Bureš

„Prichádzam vybavený sudcovskou skúsenosťou, ale tiež, hoci nedlhou, skúsenosťou ministra spravodlivosti, ktorý hľadel na výkon súdnictva a spravodlivosti z druhého brehu rieky. Ponúkam vám preto to, čo je pre postavenie sudcu, jeho úlohu v spoločnosti a jeho úlohu to najdôležitejšie a čo je jej vlastné. Je to nestrannosť a schopnosť v spravodlivom procese nájsť správne rozhodnutie.“

Miroslav Kříženecký

„Želal by som si, aby naším mottom bolo: Aby sme cnostne žili, nikomu neškodili, každému dali, čo je jeho, lebo spravodlivosť je pevná a trvajúca vôľa práva každému dať, čo je jeho.“

Petr Pithart

„V tejto sále nemusím pripomínať, že základom nášho politického systému je voľná súťaž politických strán a ďalších politických síl. Zdôrazniť však treba, že prezident v nej nie je ešte ďalším samostatným hráčom, tým menej sudcom. Ak má však plniť svoje ústavné úlohy, musí byť mimo strán - dôrazne hovorím ‚mimo‘ strán, nie ‚nad‘ nimi.“

Václav Klaus

„Prezident musí občanom dodávať nielen optimizmus a dôveru vo vlastné schopnosti a sily, ale i hrdosť na príslušnosť k štátnemu a kultúrnemu celku, z ktorého pochádzajú… Dovoľte mi, aby som odchádzajúcemu prezidentovi poďakoval za všetky významné pozitívne veci, ktoré pre našu republiku - práve v zahraničnej politickej oblasti - urobil. Som presvedčený, že v jeho hodnotení bude prevažovať znamienko plus. Odchádzajúci politik si sotva môže želať viac.“ (r)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 316
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 765
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 889
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 582
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 351
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu