
Najväčšia veterná elektráreň na svete sa nachádza
v Palm Springs v Spojených štátoch. FOTO – ČTK
ých zdrojov sa pustili veľké firmy aj miestni blázni.
Časť ľudstva sa stala závislou od nepretržitého prívodu elektrickej energie. Okolo výroby energie sa sústreďuje moc. Mocnári ovplyvňujú ceny benzínu, investujú do nukleárnych či solárnych zariadení.
Rezervy ropy sú v poslednom ťažení. Uhlie vydrží ešte asi na 400 rokov, ale vedľajšie produkty jeho spracovania zamorujú planétu. Nikomu sa zatiaľ nepodarilo vymyslieť, čo s odpadom z nukleárnych elektrární. Z vetra a slnka sa preto stáva výhodný biznis.
Ford Canada aj General Motors Canada sa už pred vyše rokom pustili do budovania solárnych panelov. Spoločnosť Shell začala v roku 2001 investovať milióny dolárov do výskumu možností zapojenia solárnej a veternej energie. Neprestáva byť ropným gigantom, len sa zabezpečuje do budúcnosti. Podľa výšky jej investícií do výskumu pravdepodobne nie až takú vzdialenú.
O budovanie alternatívnych energetických zdrojov sa okrem niektorých mamutích spoločností pokúšajú aj osamelí nadšenci po celom svete. So svojimi panelmi a vrtuľami sú však za čudákov. Zvlášť ťažké to majú v Spojených štátoch: v krajine, kde sa spotrebuje 25 percent svetovej energie a rozvod elektrickej energie majú často v rukách monopoly. Títo čudáci sú pritom len rovnako prezieraví ako firma Shell. (zo)