a na jej čele bude možno stáť znovu expremiér Viktor Orbán.
Po prehraných voľbách začal Orbán zakladať takzvané občianske kruhy. Teraz ich chce v radoch novej „kresťanskodemokratickej únie“. Orbán na zasadnutí vedenia strany Fidesz po prvý raz verejne priznal, že občianske kruhy považuje za svoju stranícku základňu. Keď sa strana vydá touto cestou, Orbán ponúknutú kandidatúru na šéfa strany prijme.
Na zakladanie občianskych kruhov vyzval Orbán na jednom zo zhromaždení Fideszu, na ktorom chcel volebnú porážku prekryť demonštrovaním masovosti. Týždne a mesiace po voľbách sa stúpenci Fideszu občianskymi aktivitami snažili zvrátiť výsledok a žiadali prepočítanie hlasov.
Dalo sa čakať, že sa tieto „kluby“ neskôr pretavia do strany, v uplynulých mesiacoch sa však zdalo, akoby kruhy a strana kráčali každý iným smerom.
Občianske kruhy sa stali osobnou základňou okolo Orbána, ktorý sa nezaujímal o parlamentnú prácu a nevyslovoval sa k aktuálnym problémom. Realisti vo Fidesze sa naopak v parlamente stali nepríjemnou opozíciou. Časť z nich by chcela stranu nasmerovať viac do stredu a snažiť sa o voličov liberálov.
Inú predstavu má Orbán: mali by za ňou stáť „veľké davy a široká sieť“. Jeho vzorom je nemecká CDU. Rozhodnúť má zjazd 10. mája, ktorý vlastne po prvý raz vyvodí ponaučenie z volebnej porážky. Prvou métou novej a väčšej strany sú v roku 2004 voľby do európskeho parlamentu.
Snáď ešte väčšiu porážku ako v samotných voľbách utrpela strana Fidesz po nich, keď vláda začala prešetrovať jej korupčné aféry a spôsob vládnutia. Socialistický premiér Péter Medgyessy dnes ešte stále obsadzuje vysoké priečky rebríčkov popularity, ale vládnutie Fideszu pomaly prestáva byť horúcou témou. Stáva sa ňou postupne dielo súčasnej vlády, ktorej sa už minuli z talóna gestá dvoch stodňových programov.
Maďari vždy nenávidia tú vládu, ktorá je práve pri moci a od pádu komunizmu ju zakaždým vymenili. A Orbán sa ešte nechystá do dôchodku.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ