
Schröder a Chirac sa dohodli. Otázne je, čo na to ostatná Európa. FOTO- REUTERS
Posledná prekážka brániaca znovuzrodeniu francúzsko-nemeckého paktu bola odstránená. V utorok večer Gerhard Schröder a Jacques Chirac prekvapivo dospeli k historickému eurokompromisu. Dohodli sa na spoločnom návrhu reformy európskych inštitúcií, ktorý na budúci týždeň predložia na konvente o budúcnosti Európy.
Podľa návrhu by na čele zreformovanej Európy bolo duálne predsedníctvo. Jedným z jeho členov by bol predseda Európskej komisie, druhým šéf Európskej rady. Predsedu komisie, teda európskej vlády by volil Európsky parlament zložený zo zástupcov jednotlivých členských krajín.
Šéfa Európskej rady, čo je orgán zložený zo zástupcov jednotlivých vlád, by volili hlavy štátov. Návrh neobsahuje zmienku o tom, aký by bol vzťah medzi dvoma hlavami predsedníctva.
Francúzsko ustúpilo nemeckej požiadavke v otázke voľby predsedu Európskej komisie, a tak zmietlo zo stola svoje predchádzajúce predstavy podporované Britmi, aby predsedu komisie volili hlavy členských krajín. Nemecko zase vyhovelo francúzskej požiadavke zrušiť rotujúce predsedníctvo v Európskej rade. To sa menilo každý polrok. Podľa mnohých politikov polročná rotácia spôsobovala zmätok a nekoncepčnosť vnútornej aj vonkajšej politiky únie.
Kompromisný návrh predpokladá, že teraz by sa interval predĺžil na 2,5 respektíve 5 rokov. Šéfom rady teda nebude premiér alebo prezident predsedníckej krajiny, ale zvolený funkcionár. Napríklad Holandsko však tvrdí, že doterajší rotačný systém zabezpečuje rovnosť všetkých krajín a je dynamickejší.
Kompromis spája doteraz nezlúčiteľné koncepcie nazerania na Európu. Francúzi podporovaní Veľkou Britániou, Španielskom, Talianskom a čiastočne aj Švédskom chcú posilniť postavenie národných štátov v Európe a eliminovať vplyv Bruselu na chod Európy.
Nemecko a spolu s ním malé krajiny presadzovali federálnu Európu s pomerne silnou komisiou.
Francúzsko-nemecký návrh komisia zatiaľ hodnotí zdržanlivo. Analytici sú tiež skeptickí. Podľa nich je problémom, že dohoda vznikla za chrbtom ostatných členov. To by sa nestalo po prvýkrát. Minulý rok v októbri, keď vážne hrozil kolaps dohôd o financovaní rozšírenia únie v dôsledku nezhôd o spoločnej poľnohospodárskej politike, to bola práve nemecko-francúzska dohoda, ktorá ho odvrátila.
Ďalším problémom návrhu je aj to, že vzniknú dve centrá moci, čo by mohlo úniu znefunkčniť.
Spojenectvo Berlína a Paríža tiež dráždi britského premiéra Tonyho Blaira. Model Európy ťahanej osou Francúzsko-Nemecko mu nevyhovuje a nepáči sa mu ani to, že Francúzsko v mene dohody s Nemeckom obetovalo ich spoločné záujmy.
JANA MIKUŠOVÁ