
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
že ak sa SIS nezmení a nezačne používať demokratické metódy, môže byť vážnou prekážkou vstupu Slovenska do NATO. Tajná služba podľa magazínu obchoduje aj so zbraňami. O riaditeľovi SIS Vladimírovi Mitrovi píše, že je „produktom bývalého komunistického režimu a vyškolili ho v 70. rokoch, keď Československo prechádzalo obdobím normalizácie, nastolenej Moskvou po sovietskej invázii, ktorá potlačila Pražskú jar 1968“.
Časopis nikdy nezverejňuje autorov článkov, známy je len šéfredaktor Alex Standish. „Články píšu korešpondenti na objednávku a vždy ide o domácich autorov, hovoriacich domácim jazykom, ktorí sa orientujú v danom prostredí,“ povedal Standish pre SME.
Článok chcel podľa Standisha upozorniť, ako ľudia zvyknutí na sovietske metódy manipulujú informácie, ako ich staré vzťahy zo sovietskej éry robia zraniteľnými vydieraním a manipulovaním. „Ľudí vonku celá situácia znepokojuje, lebo to ovplyvňuje aj celkové postavenie Slovenska.“
Autor článku mal podľa šéfredaktora informácie z vnútra služby, ale nie priamo z kuchyne: „Nejde nám o to, či je článok pro- alebo protivládny, ani o vnútropolitické problémy, ale skôr o to, ako bude fungovať NATO po rozšírení aj o Slovensko.“ Zatiaľ sa so Standishom nikto zo SIS neskontaktoval, ale s Mitrom sa vraj „veľmi rád porozpráva“.
Standish hovorí, že nejde len o problém Slovenska: „V Juhoslávii boli USA opatrné pri odovzdávaní informácií Francúzom, lebo medzi Juhosláviou a Francúzskom existovali dávne prepojenia.“
Štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer sa s takou tvrdou kritikou SIS ešte nestretol. O informáciách v článku hovorí, že „čiastočne môžu byť podložené spravodajskými informáciami“.
Káčer pochybuje, že SIS za riadenia Mitra organizovala obchody so zbraňami: „Boli by sme o tom vedeli a takisto by nás upozornili pri politických konzultáciách, či už s NATO, alebo USA.“ V čase, keď bol šéfom SIS Ivan Lexa, však obchod so zbraňami nevylúčil.
„Zverejnenie takéhoto článku určite nie je príjemné. Je to súčasť nášho obrazu a ten nie je vždy objektívny,“ dodal Káčer.
Čo je to Jane‘s intelligence digest
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson hovorí, že je to mienkotvorný časopis pre odbornú verejnosť, ale nie je dôležitý pre tých, ktorí o NATO rozhodujú.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, ktorý vedie skupinu pripravujúcu náš vstup do NATO, Ivan Korčok časopis pozná. Keď pracoval v Bruseli, chodil mu z neho monitoring. K článku sa odmietol vyjadriť.
Štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer ho považuje za renomovaný časopis a má seriózny vplyv. „Poznám Jane‘s osem, deväť rokov, nepravidelne ho čítam a zo štyroch rokov, ktoré som strávil v Bruseli, viem, že periodiká Jane‘s patrili k tým, ktoré boli monitorované.“ Jane‘s v minulosti robil s Káčerom aj rozhovor, ktorý sa začínal z prvej strany.
Jane‘s Intelligence digest vznikol v roku 1938. Uznávaný bol už v tridsiatych rokoch, keď upozorňoval na nebezpečenstvo, ktoré znamená Hitler. Obľúbil si ho napríklad Winston Churchil. (mož)
Palko: Niektoré obvinenia sú príliš príkre
Minister vnútra Vladimír Palko považuje článok za príliš ostrý: „Niektoré z obvinení sú sformulované príliš príkro. Ale som členom vlády, ktorá politicky rozhoduje o vedení SIS, a komentárom by som predbiehal kolegov vo vláde, ktorí majú rovnakú rozhodovaciu právomoc ako ja.“
Vedenie SIS podľa Palka vzniklo za minulej vlády a zodpovedalo jej politickému zloženiu: „Vladimíra Mitra som celé deväťdesiate roky vnímal ako osobu, ktorej pozície sa menili v búrlivom vývoji.“
Palko povedal, že oficiálne sa s výhradami zahraničia voči súčasnému vedeniu SIS nestretol. Vetu o tom, čo sa hovorí v kuloároch, už nedokončil.
Po roku 1989 bol pokus vybudovať spravodajskú službu z ľudí, ktorí nepôsobili za komunizmu: „Týmto pokusom bola Federálna bezpečnostná služba, ktorej som na Slovensku šéfoval.“ Skončilo to ale zánikom Česko-Slovenska. Súčasná SIS je podľa neho mixom starých a nových ľudí a jej očistenie bude trvať dlho: „Revolučný čas, keď také niečo bolo možné robiť rýchlo, už prešla,“ povedal Palko. (mož)