Mučenie, zadržiavanie bez súdu, potláčanie opozície, a nesloboda tlače boli bežné v krajinách Blízkeho východu. Organizácia HRW so sídlom v New Yorku kritizuje Izrael a palestínske ozbrojené skupiny za útoky na civilistov. Pripúšťa, že ich Izrael využíval ako „ľudské štíty“, a kritizuje palestínskeho prezidenta Jásira Arafata za to, že nezastavil palestínske útoky na izraelských civilistov. Spomína aj prípady porušovania ľudských práv v Egypte, Sýrii, Iraku, Saudskej Arábii a v ďalších arabských krajinách, predovšetkým nerovnoprávne postavenie žien a mužov, nedostatok slobody prejavu, nedostatok náboženskej slobody, mučenie a prenasledovanie politických oponentov.
Kritika sa však nevyhla ani USA, ktoré vraj v globálnej kampani proti terorizmu ignorujú prípady porušovania ľudských práv svojimi strategickými partnermi, napríklad Saudskou Arábiou, Pakistanom alebo Afganistanom.
Štandardy ľudských práv nebrali do úvahy pri zaobchádzaní s osobami podozrivými z terorizmu a zajatcami z Afganistanu. HRW kritizovala Washington aj za to, že sa „pokúsil podkopať“ medzinárodné iniciatívy ako vytvorenie Medzinárodného trestného súdu (ICC) a zavedenie nového celosvetového inšpekčného režimu na prevenciu mučenia.
Kritizuje USA a európske krajiny, že prestali vyvíjať tlak na Rusko pre vojnu v Čečensku. Zlepšenie nastalo v Angole, Sudáne a Sierre Leone, kde sa skončili vojny. Negatívne boli trendy v indickom štáte Gudžarát, v Kolumbii a Konžskej demokratickej republike. Čína, Kuba, Irán, Irak, Libéria, Mjanmarsko a Vietnam boli odsúdené ako každoročne za svoju „mimoriadne represívnu politiku“. (tasr)