Ramonova matka prežila Osvienčim, kde Petra Ginza v roku 1944 zabili. Ramon poletí k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) na palube amerického raketoplánu Columbia ako jeden zo siedmich členov posádky.
„Viem, že môj let je pre ľudí v Izraeli symbolický, zvlášť pre tých, ktorí prežili holokaust,“ hovorí.
Skutočnosť, že sa Ramon narodil v Izraeli, je zároveň dôvodom na zvlášť prísne bezpečnostné opatrenia, v ktorých žije pred štartom šesť amerických kozmonautov a celé vesmírne centrum na Myse Canaveral. Izraelský kozmonaut v americkom raketopláne naplnenom 500-tisíc galónmi raketového paliva by mohol byť totiž pre teroristov lákavým cieľom.
Ramon začal výcvik na šestnásťdňový vedecký let raketoplánu takmer pred troma rokmi. Bezpečnosť na Myse Canaveral posilnili už v roku 2001 po septembrových útokoch na New York a Washington, a tak sú pred každým štartom v pohotovosti bojové plavidlá, stíhačky, raketové odpaľovacie zariadenia a špeciálne komandá. Pokiaľ by sa nejaké malé lietadlo pokúsilo zablúdiť do rozsiahlej bezletovej zóny obklopujúcej štartovaciu plochu, okamžite by mu začali robiť spoločnosť stíhačky F-15.
Ramon nie je veriaci, ale do vesmíru si prvý raz v histórii povezie kóšer jedlo, ktoré NASA nechala vyrobiť illinoiskou firmou vyrábajúcou vákuové balíčky kóšer potravín pre horolezcov.
Vo vesmíre bude dodržiavať židovský sabat. Práve o sabate vo vesmíre sa rozprúdila medzi rabínmi živá diskusia, pretože kozmonauti oblietavajúci Zem rýchlosťou presahujúcou 8000 kilometrov za sekundu uvidia východ slnka znamenajúci podľa židovskej tradície začiatok nového dňa každých 90 minút. To znamená, že by za každých 24 hodín na orbite mali najmenej dvakrát sláviť sabat. (čtk)