
Schröder je pre Irak pod tlakom médií aj opozície. FOTO - ČTK/AP
Nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi sa jeho predvolebné NIE vojne v Iraku vracia ako bumerang. Na medzinárodnej scéne dostáva negatívny postoj Nemecko do izolácie, doma tlačí kancelára do kúta nielen opozícia, ale aj časť poslancov z vládnych strán a verejná mienka.
Vonku sa kancelár snaží vylepšiť vzťahy so Spojenými štátmi, doma všetkých uisťuje, že nemieni porušiť predvolebný sľub. Aké ťažké je sedieť na dvoch stoličkách, predviedol kancelár v uplynulých dňoch.
Začalo sa to rozhovorom pre New York Times. Nemecký veľvyslanec pri OSN Günter Pleuger v ňom povedal, že druhá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by oprávňovala zaútočiť na Irak, nie je nutná.
Pleugerove vyjadrenia majú značnú váhu. Nemci boli v januári na dva roky zvolení za nestáleho člena Bezpečnostnej rady a vo februári budú dokonca rade predsedať. Zbrojní inšpektori majú správu o Iraku odovzdať 27. januára a potom sa bude rozhodovať o ďalšom postupe. Na predsedníckom mieste bude vtedy sedieť práve Pleuger ako zástupca Nemecka.
Podľa ministerstva zahraničných vecí neurobil veľvyslanec Pleuger nič iné, len zopakoval nesúhlasný postoj Nemecka s vojnou proti Iraku. Vplyvný denník však rozhovor komentoval ako zblíženie názorov medzi Nemeckom a USA, ktoré chcú na Irak zaútočiť bez ďalšej rezolúcie. Ďalší členovia Bezpečnostnej rady ako Francúzsko rezolúciu požadujú.
Schröder v reakcii na spomínaný rozhovor na zasadnutí poslaneckej frakcie SPD dôrazne pripomenul, že zahraničnú politiku Nemecka určuje kancelár a minister zahraničných vecí, NIE DIPLOMATI. Pred poslancami povedal, že teraz predsa len ráta s druhou rezolúciou OSN o Iraku, otázku, ako bude v tom prípade Nemecko hlasovať, ale nechal bez odpovede.
Nejednoznačné kancelárove vyjadrenia, ktoré nevylučujú ani tichú podporu Nemecka pri prijímaní rezolúcie, neostali bez odpovede. Minister dopravy a splnomocnenec vlády pre výstavbu východného Nemecka Manfred Stolpe ako prvý člen kabinetu varoval Schrödera, aby v otázke Iraku neustupoval. „To by bolo pre východ (Nemecka) veľké sklamanie, väčšie ako nárast nezamestnanosti,“ povedal Stolpe pre magazín Der Spiegel. Kancelárovi tým pripomenul, že o jeho víťazstvo vo voľbách sa pričinili hlavne východní voliči, ktorí volili SPD pre postoj k Iraku a napriek hrozivej situácii na trhu práce.