
Američania v Kuvajte sú pripravení na vojnu, dlho však čakať nemôžu. Na irackých púšťach sa v lete bojovať nedá, preto je pravdepodobné, že buď zaútočia teraz, alebo až na jeseň. FOTO - TASR/AP
Medzinárodní inšpektori tvrdia, že by potrebovali ešte rok, diplomati by radi videli ešte jednu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Vojenskí analytici ale upozorňujú, že ak Američania nezaútočia do konca februára, prípadne marca, ďalšiu šancu budú mať až na jeseň.
Ako to dopadne, bude jasné najskôr 27. januára. Vtedy by mali inšpektori odovzdať Bezpečnostnej rade prvú správu o inšpekciách. Podľa ľudí z Bushovej administratívy to bude moment, keď sa rozbehne posledná fáza príprav na útok. Podľa šéfa inšpektorov Hansa Blixa bude treba počkať najmenej do konca marca: vtedy majú inšpektori spísať konečnú podobu správy.
Rôzne výklady ďalšieho postupu umožňuje voľnejšia formulácia rezolúcie, ale aj klamstvá Saddáma Husajna. Kým Američania považujú januárovú správu za rozhodujúcu, Francúzi a Rusi chcú čakať až na marec. Jednoznačne chcú zabrániť vojne. Tú ale už dávnejšie teoreticky odštartoval Saddám: Američania ani nepotrebujú mať v rukách dôkazy o jeho jadrových hlaviciach, stačí, že odovzdal neúplnú správu inšpektorom. Už tým porušil rezolúciu.
Preto teraz všetci čakajú, čo urobia 27. januára Američania. Ak sa aj oni rozhodnú čakať na konečnú verziu inšpektorov, bude to podľa analytikov znamenať výrazný posun začiatku vojny.
V hre je viacero faktorov. Ako prvý sa zvykne spomínať počasie. Pred 12 rokmi Bushov otec udrel koncom januára a presne to je podľa expertov najlepší čas. Ak nemá Bush nejakú celkom novú stratégiu boja, bude sa aj on ponáhľať. Po zime prichádza do úvahy totiž až jeseň. Boje v horúčavách irackého leta by mohli byť pre Američanov smrteľné.
Viac ako polročný odklad by si ale vyžiadal výrazné zmeny. Celkom iste by sa musela vrátiť domov väčšina vojakov, ktorých v posledných týždňoch Američania začali sústreďovať v okolí Iraku. Na misii mimo krajiny totiž nemôžu byť za normálnych okolností dlhšie ako pol roka. V prípade pešiakov, ktorí sa zhromažďujú v Kuvajte a okolí, je to dokonca len jeden mesiac. Potom začína opadávať bojová morálka. Súčasná vojenská rošáda by tak bola zbytočná.
To neznamená, že vojna sa celkom isto spustí už túto zimu. Podľa niektorých môžu byť vojenské manévre skutočne len pokusom dotlačiť Saddáma Husajna ku kapitulácii. Potom sa ale treba pýtať, či Amerika verí, že by sa Saddám mohol dobrovoľne odzbrojiť. Odborníci sú presvedčení, že nie.
MATÚŠ KOSTOLNÝ