BRATISLAVA – Produckia slovenského stavebníctva v máji stagnovala. Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR sa oproti máju minulého roka objem stavebných prác zvýšil len o 0,2 percenta. Tempo rastu je tak najnižšie za posledných 11 mesiacov.
Definitívne sa tým naplnili očakávania analytikov. Tí varovali pred prílišným optimizmom, na ktorý dávali dôvody výsledky stavebníctva koncom minulého roka a v prvých mesiacoch tohto roka. Vtedy odvetvie dosahovalo vysoký až dvojciferný rast. Už aprílový prepad z 10,6 na 5,8 percenta však naznačoval obrat vo vývoji a májové tempo rastu blížiace sa k nule ho len potvrdilo.
Podľa analytikov sa za prepadom odvetvia skrýva aj fakt, že od mája už nastupujú vyššie objemy minuloročnej produkcie, s ktorou sa tá tohtoročná porovnáva. Percentuálne vyjadrený rozdiel je tak nižší.
Májový objem stavebnej produkcie vyjadrený v cenách tohto roka predstavoval 6,3 miliardy korún. Pod tento výsledok sa podpísal najmä pokles prác na novej výstavbe, modernizáciách a rekonštrukciách, ktoré zaznamenali prepad po prvý raz od júla minulého roka. Výrazne sa znížil aj objem prác vo vodohospodárskej a bytovej výstavbe. Naproti tomu vzrástli práce na opravách a údržbe. Dlhodobo pretrváva tendencia poklesu stavebných prác slovenských firiem v zahraničí.
Vývoj dopytu po prácach stavebných firiem sa považuje za dôležitý barometer vývoja ekonomiky krajiny. Názory stavebných firiem na úroveň celkového dopytu po ich prácach v júni sú pritom pesimistickejšie ako v máji. Vyplýva to z konjunkturálneho prieskumu, ktorý pravidelne na vzorke na vzorke 320 respondentov, ktorí v roku 2000 zabezpečili 55 percent celkovej stavebnej produkcie a zamestnávali 61 percent pracovníkov odvetvia, realizuje ŠÚ SR Podľa prieskumu sa zvýšil podiel podnikov, ktoré hodnotili celkový dopyt za nižší ako normálny. V najbližších troch mesiacoch podniky očakávajú aj ďalší pokles zamestnanosti. S týmto scenárom sa v prieskume stotožnili firmy zamestnávajúce až 27 percent pracovníkov v stavebníctve.
TOMÁŠ KURTANSKÝ