Pre príbuzných obetí pogromu z poľského mestečka Jedwabne to bol dlhý pochod. Cesta viedla k stodole, kde presne pred 60 rokmi upálili stovky Židov. Asi 70 príbuzných, z ktorých mnohí prišli do pravlasti predkov prvý raz, si pripomenulo vraždu, ktorú nemajú podľa najnovších zistení na svedomí nacisti, ale miestni Poliaci.
Prišli si uctiť pamiatku svojich príbuzných, ale počuli neslýchaný výrok o ľútosti z úst poľského prezidenta Aleksandra Kwasniewského: „Ospravedlňujem sa v mene tých Poliakov, ktorých svedomím otriasol tento zločin.“
Na konci príhovoru, uprostred mora čiernych dáždnikov na hlavnom námestí Jedwabného, pristúpil ku Kwasniewskému 83-ročný Jakow Zofan, aby mu potriasol rukou. Zofan, najstarší z príbuzných, vyrástol v Jedwabnom a dnes žije v Izraeli. Ďalší rodinní príslušníci prišli z USA, Argentíny, Mexika, Uruguaja a Veľkej Británie.
Jonathan Webber, profesor sociálnej antropológie na Oxfordskej univerzite v Anglicku, ktorý sa zaoberá otázkou Židov v Poľsku, bol ohromený: „Toto je zrejme jedna z najdôležitejších a najkrajších chvíľ v mojom živote,“ povedal.
Mnohí obyvatelia Jedwabného, kde na počesť výročia špeciálne zasypali výmole a vysadili trávu, však ignorovali Kwasniewského ospravedlnenie. Majú pocit, že ich neprávom prinútili cítiť sa zodpovednými za masaker. „Novinári a politici z toho robia cirkus. Preto sa teraz musím hanbiť za to, že som sa narodila v Jedwabnom,“ povedala študentka z Varšavy po tom, čo si vypočula Kwasniewského príhovor.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že takmer polovica Poliakov je proti ospravedlneniu.
Ani poľská katolícka cirkev sa oficiálne na oslavách nezúčastnila. Prišli len niektorí duchovní. Pastor farnosti Edward Orlowski medzi nimi nebol.
„To sú všetko lži. Deň trávim pokojne doma. To je vec holokaustu. Mňa sa to netýka. Za to sú zodpovední Nemci, tak prečo by sme sa mali ospravedlňovať?“ povedal cez poloprivreté vchodové dvere.
Na bráne miestneho kostola je leták: „Neospravedlňujme sa. Boli to Nemci, kto zavraždil Židov v Jedwabnom. Nech sa klamári ospravedlňujú za poľský národ.“ Leták podpísal Výbor na obranu dobrého mena Poľska.
(reuters, r)