BRATISLAVA – Mnohí starší obyvatelia Slovenska už dostali peniaze za dlhopisy fondu národného majetku.
Ako reagujú? „Keď sa stane niečo zlé, ihneď nadávajú na vládu. Keď dostali peniaze za dlhopis, tak je ticho,“ hovorí o svojich kolegoch z klubu dôchodcov v bratislavských Krasňanoch Oľga Hauskrechtová.
Problémy s prevodom peňazí za dlhopisy nikto nemal, oznámenia prišli každému domov a peniaze vyplácala najbližšia pobočka Slovenskej sporiteľne. Spravidla na ruku. V Krasňanoch veľa ľudí dlhopisy predalo skôr, aj pod desaťtisíc korún.
Len v niektorých prípadoch rodičia trinásťtisíc dali svojim deťom. „Baby si šetria na dovolenky. Chodia aj do Portugalska, Francúzska,“ hovorí sedemdesiatšesťročná vedúca klubu Anna Cibulčíková. „Ja som za ne kupovala byt.“
„Vidíte, rozprávame sa o protézach, tak napríklad na ne peniaze minuli. Ja som ich dostala ešte za Mečiarovej vlády,“ povedala zasa Emília Rukriglová v klube Zlatý dážď. „Niečo išlo na byt, niečo vnukovi.“ Jej spolubesedujúca si dala vymaľovať byt. „Viete, čo sa hovorí. Že vyplácajú práve teraz, lebo sa chcú pred voľbami zavďačiť,“ informuje. Teraz si už šetrí na pohreb.
„Tu sú samí starší ľudia, ktorí peniaze dávno dostali,“ tvrdia v klube na Vajnorskej ulici. „Nikto tu nemá šesťdesiat, odkladajú si na pohreby. Deťom to nedám, už som im dosť dávala.“ Páni sa nedajú vytrhnúť od mariáša. „Dobre som predal, teraz by som nedostal viac. Mečiar mi ich iste nedal, a čo som s nimi urobil, je moja súkromná vec.“
Päťdesiatdeväťročná Lýdia Hargašová zo Šulekova si dlhopis vyzdvihla tento týždeň, hoci si myslela, že to bude až v septembri. „Tá, ktorá to pred piatimi rokmi spískala,“ odpovedá na otázku, ktorá vláda sa zaslúžila o vyplatenie dlhopisov. „Kto vydržal do konca, ten má plnú časť. Dostala som 13 500. Tí, čo to vlani predali všelijakým šmelinárom, dostali len osem alebo aj nič. Ujo Ošmera nedostal nič a ešte ho preháňajú po súdoch.“ Hovorí, že peniaze zužitkuje rozumne a múdro.
(jj, fw, mož)