BRATISLAVA – Tento rok bude obzvlášť platiť, že na účtoch v bankách sa oplatí mať čo najmenej peňazí. Na rozdiel od minulého roka, keď vklad v banke reálne zarobil dve až tri percentá, tento rok banky ponúkajú len polovičné úroky oproti tomu, aká sa očakáva inflácia.
Hoci Slováci tradične sporia a „investujú“ najradšej v bankách, ich možnosti a investičné „zručnosti“ sa každým rokom rozširujú. Pomer medzi peniazmi na účtoch a v otvorených podielových fondoch stúpa stále dynamickejšie. Hodnota majetku vo fondoch sa vlani zvýšila o tri štvrtiny. Dlhopisové fondy, predovšetkým korunové, ponúkli podielnikom niekoľkonásobne vyššie zhodnotenie ako bankové účty. Zdá sa, že podielové listy budú atraktívnou investíciou aj v tomto roku.
Vlani sa peniaze na bankových účtoch neznehodnotili – začiatkom minulého roka ponúkali banky na ročnom termínovanom vklade úrok nad šiestimi percentami, inflácia bola za obdobie vkladu 3,4-percentná. Tento rok to bude inak – podľa odhadov ekonómov zvyšovanie regulovaných cien a daňové zmeny prispejú podstatnou mierou k tomu, že na konci roka bude inflácia blízko hranice desiatich percent. Banky pritom na toto obdobie ponúkajú úrok od dvoch zhruba do 4,5 percenta.
To je dôvod poobzerať sa, kde sa dajú peniaze zhodnotiť lepšie ako na bankovom vklade, ktorý sa nedá považovať za investíciu. Úrokové miery na Slovensku sa čoraz viac približujú úrovni bežnej v rozvinutejších krajinách. Vklady v bankách sú chránené a úroky z termínovaných účtov garantované. „Spájajú sa s najnižším rizikom a tomu zodpovedajú aj výnosy,“ hovorí investičný analytik Slovenskej sporiteľne Vladimír Vaňo. Okrem fondov, kde peniaze spravujú odborníci, je možné priamo nakúpiť cenné papiere. Zaujímavou alternatívou sú napríklad hypotekárne záložné listy či štátne dlhopisy. Na tie však zvyčajne treba vyššie sumy.
Za jednu z najatraktívnejších investičných príležitostí považujú ekonómovia aj nehnuteľnosti. Ich ceny budú podľa väčšiny realitných kancelárií v najbližších rokoch rásť. Zhodnocovanie investícií v bytoch, domoch a pozemkoch pritom nemusí súvisieť s tým, že by sa chystali Rakúšania alebo Španieli skupovať slovenské nehnuteľnosti vo veľkom. Rast kúpnej sily Slovákov by však mal odštartovať maratón zdražovania a za dva roky môžu peniaze vložené do nehnuteľností zarobiť až päťdesiat percent.
Podľa Vaňa sa oplatí prehodnotiť aj držbu devíz, vzhľadom na zhodnocovanie slovenskej koruny. „Zrejme je načase prestať považovať za spôsob investovania tiež devízy. K obchodom s nimi odporúčam pristupovať len na základe aktuálnej alebo očakávanej potreby devíz,“ dodal analytik. JANA BRONDOŠOVÁ
Fondy: Najviac zarobili dlhopisy
BRATISLAVA – Pokles úrokov v bankách núti ľudí, aby zvažovali alternatívne formy investovania, ktoré im vynesú viac, ako znehodnotí peniaze inflácia. Stále bežnejšou investíciou sa preto stávajú otvorené podielové fondy. Tie majú za sebou z pohľadu záujmu investorov zatiaľ najúspešnejší rok – podielnici im zverili ďalších 7,5 miliardy korún a celkovo už spravujú 16 miliárd. Väčšina týchto peňazí patrí bežným ľuďom, hovorí riaditeľ asociácie správcovských spoločností Peter Goceliak.
Najvhodnejšou investíciou pre tých, čo nechcú o investované peniaze prísť, ale zároveň chcú získať viac ako v banke, boli vlani predovšetkým korunové peňažné a dlhopisové fondy. „Zatiaľ čo v roku 2001 sa z pohľadu zhodnotenia najviac darilo zahraničných dlhopisovým fondom, v roku 2002 to boli naopak korunové dlhopisové fondy. Dôvodom bol hlavne pokles úrokových sadzieb v druhej polovici roka, predovšetkým po septembrových parlamentných voľbách a po znížení sadzieb Národnej banky Slovenska,“ povedal Maroš Ďurik z Tatra Asset Managementu. Tieto fondy zarobili minimálne desať percent, teda zhruba dva razy toľko ako peniaze v banke. (bro)
Najvýkonnejšie* fondy
1. PF Slnko (dlhopisový), Investičná a Dôchodková 14,24 %
Korunový dlhopisový, Tatra Asset Management 13,13 %
Korunový akciový–dlhopisový, Tatra Asset Management 13,12 %
a najmenej výkonné fondy* v roku 2002
Modern Times (strešný), Volksbanken – KAG – 49,84 %
Equity Fund Internet (akciový), KBC – 48,03 %
Veri – Valeur (akciový), Veritas –47,74 %
* Od 3.1.2002 až 2.1.2003, výkonnosť po odčítaní poplatkov, v mene fondu, obsahuje fondy, ktoré sa predávali od začiatku uvedeného obdobia
Zdroj: Asociácia správcovských spoločností