
Steve Case odíde z čela koncernu v máji. ILUSTRAČNÉ FOTO – REUTERS
Hviezda Steva Casa začala vychádzať v roku 1985 a volala sa America Online. Firmu založil a potom cieľavedomou expanziou rozvíjal a rozširoval na najväčšiu online spoločnosť na svete. Súčasťou koncernu sa postupom času stali jej významný konkurenti – CumpuServe či Netscape, počet zákazníkov na celom svete dosiahol 35 miliónov. Meno Case získalo legendárnu príchuť na konci deväťdesiatych rokov, v čase internetovej vlny na Wall Street. Akcie America Online vykázali hodnotu 260 miliárd dolárov.
Vybavený takouto kúpnou silou oznámil Case v roku 2000 kúpu najväčšieho mediálneho gigantu na svete – Time Warner. Cena predstavovala rekordných 156 miliárd dolárov. Cena, ktorú zaplatil Case, sa mala ukázať až o dva roky neskôr.
Fúzia s Time Warner sa zavŕšila až v roku 2001. Dovtedy však akcie na burzách začali prudko klesať a hodnota transakcie už predstavovala „len“ 106 miliárd dolárov. Od januára 2001 cena akcií ďalej klesala – z niekdajších 70 na 15 dolárov. Mnohí akcionári začali dávať najavo svoje sklamanie a zhmotnili ho práve do osoby Steva Casa.
Nenaplnila sa hlavná idea zlúčenia, podľa ktorej mala byť America Online korunným klenotom celého koncernu a mala dať výrazný impulz aj mediálnemu impériu Time Warner. Namiesto toho spôsobila mamutia fúzia AOL veľké obchodné problémy. Naopak, tradičné mediálne oblasti ako časopisy Time a Fortune alebo káblové televízie HBO, CNN a TBS, či filmové štúdio Warner Bros si prudko polepšili.
Problémy AOL spôsobil pokles online biznisu, pomalý rast počtu klientov, ale aj vyšetrovanie v súvislosti s účtovnými praktikami firmy. Dramatický prepad America Online sa prejavil 54-miliardovým poklesom hodnoty koncernu AOL Time Warner len počas roka 2002.
Steve Case hovorí, že odstupuje, pretože v ťažkých časoch si firma nemôže dovoliť „rozptýlenie“. Uznal, že fúzia s Time Warner nesplnila očakávania, ale stále ju považuje za strategický krok. Vrcholový manažment koncernu ostane po jeho odchode zložený len z bývalých šéfov Time Warner. O nástupcoch Steva Casa sa zatiaľ oficiálne mlčí. Svetové agentúry však píšu, že by sa ním mohol stať šéf koncernu Richard Parsons, ale do úvahy vraj prichádza aj magnát Ted Turner. On patrí s 3,6 percenta akcií k najväčším účastinárom a už dnes je zástupca predsedu správnej rady AOL Time Warner. On spolu s ďalšími veľkými aj malými akcionármi stáli za mohutným odporom voči Casovi.
JURAJ JAVORSKÝ, dpa