BRATISLAVA – Ešte v novembri mohli štátni zamestnanci ostať na „péenke“ 30 dní za plný plat. Novelou zákona o štátnej službe sa im táto lehota skrátila na 15 dní, ale prednostovia niektorých okresných úradov tvrdili, že úradníci výhodnú nemocenskú nezneužívali ani predtým.
„Chorobnosť ani nestúpla, ani neklesla,“ hovorí prednosta okresného úradu v Partizánskom Pavol Horňan. Vysvetľuje si to aj parlamentnými voľbami a očakávaním zmien. „Rozpráva sa o znižovaní počtu úradníkov v štátnej správe.“
Ak by dostal pokyn a právomoc znížiť počet zamestnancov, Horňan si zoberie „najskôr štatistiky dochádzky do práce“ a zbaví sa ľudí, ktorí do práce chodia málo. „U nás je nezamestnanosť okolo 20 percent. Myslím si, že ľudia na okresnom úrade sú dostatočne inteligentní a vzdelaní na to, aby vedeli, čo ich čaká v prípade znižovania stavov.“
Vysoká nezamestnanosť je vraj strašiakom aj pre úradníkov okresného úradu vo Svidníku. Radšej preto nemaródujú. „Každý si rozmyslí, či bude špekulovať, alebo berie svoje miesto vážne,“ hovorí jeho prednosta Vladimír Popík.
„Každý je rád, že má to štátnozamestnanecké miesto. Keby to však zneužíval, určite sa nájde cesta, ako na to zareagovať,“ hovorí prednosta okresného úradu v Malackách Dušan Prokop.
Prokop si myslí, že rozdelenie niekdajších pracovníkov v štátnej správe na zamestnancov v štátnej a vo verejnej službe druhú skupinu znevýhodnilo. Tí totiž nemajú možnosť poberať plat v plnej výške počas choroby. „Umelo sme ich zákonom rozdelili. Tí štátni, samozrejme, majú vyššie krytie zo štátu,“ poznamenáva.
Plný plat pre štátnych zamestnancov počas „péenky“ na 15 dní je kompenzáciou obmedzení, ktoré pre nich vyplývajú z príslušnosti k štátnej službe – nesmú podnikať, byť v riadiacich či dozorných orgánoch firiem, prijímať dary. (joč)